DEVLET BAŞKANI

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet Han Kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 30 Mart 1432, Edirne
  • Ölüm tarihi ve yeri: 3 Mayıs 1481, Hünkar Çayırı
  • Eş: Çiçek Hatun (e. 1458), Hatice Hatun (e. 1451–1453), Sitti Mükrime Hatun (e. 1449), I. Gülbahar Hatun (e. 1446)
  • Ebeveynler: II. Murad, Hüma Hatun
  • Çocuklar: II. Bayezid, Cem Sultan, Şehzade Mustafa, Gevherhan Sultan, Korkut

Son Güncelleme 3 hafta önce

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı imparatorluğunun en büyük padişahı, peygamberimizin müjdelediği komutandır. 1431 yılında Edirne’de 2. Murat Han’ın oğlu olarak doğmuştur. Çok iyi bir eğitim almıştır. Yaklaşık 6 lisan bilir ve sanat, bilim konusunda sohbetleri severdi.

Fatih Sultan Mehmet kimdir? Fatih Sultan Mehmet’in hayatı, kaç yaşında tahta çıktı, kaç yaşında vefat etti, Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Devleti’nin kaçıncı padişahıdır? Ve Fatih Sultan Mehmet Han ile ilgili daha birçok sorunun cevabını bulacağınız yazımıza başlıyoruz.

Fatih Sultan Mehmet yani II. Mehmed Osmanlı İmparatorluğunun 7. padişahıdır. 21 yaşında iken İstanbul’u fethetmiş olan Fatih Sultan Mehmet’in ailesi (annesi, kardeşleri) ve hayat hikayesi hakkında biraz bilgilenelim.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın çocukları

II.Bayezid, Mustafa Cem Sultan erkek çocukları olup kız çocuğu olan Gevherhan Hatun ise Akkoyunlu Uzun Hasan’ın oğlu olan Uğurlu Mehmet Bey ile evlenmiştir.

30 Mart 1432 yılında doğmuş, 3 Mayıs 1481 yılında vefat etmiştir. II. Mehmed Osmanlı İmparatorluğu’nun yedinci padişahıdır. İsmi Muhammed olarak tarihte geçmektedir. 30 yıl boyunca hüküm sürmüştür. (1444 ile 1446 tarihleri arasında kısa bir dönem ile 1451 ile 1481 tarihleri arası)

Fatih Sultan Mehmet’in fethinden sonra “Ebûl-Feth” yani Fethin babası olarak daha sonraki dönemlerde ise “Çağ Açan Hükümdar” ve “Kayser-i Rûm” unvanları ile de anılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in hayatı

Önce Molla Yegan daha sonra Akşemseddin hazretleri öğretmenleri olmuştur. 12 yaşında Manisa’ya vali olarak yollanmıştır. Daha sonraki bir yıl içinde babası tarafından tahta geçirilmiştir. Haçlı ordusu Osmanlı imparatorluğunun başına bir çocuğun geçtiğini duyunca toplanmış ve sefere çıkmıştır. Bunun  üzerine Sultan Mehmet, babasına tahtı devretmiştir.

1451 yılında 2. Murat’ın ölmesi ile tahta 19 yaşında geçmiştir. Sultan Mehmet’in en büyük hayali İstanbul’u fethetmekti. Peygamber efendimiz, ‘’İstanbul mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir. ‘’ müjdesine varmak isteği onu hırsa sokmuştur. İstanbul’un fethi için kendisi uzun menzilli toplar döktürmüştür. 600-700 kilogramlık ve menzili 1.200 metrelik toplar ilk bu tarihte yapılmıştır. Bu topları Edirne’den İstanbul’a iki ayda nakletmiş ve yüzlerce insan çalışmıştır.

Sultan Mehmet, 6 nisan’da İstanbul’un kuşatmasına başlamıştır. 22 Nisan’da donanma karadan Haliç’e indirilmiştir. 29 Mayıs sabahı İstanbul Osmanlı topraklarına katılmıştır. Sultan Mehmet İstanbul’a girince Ayasofya’nın önüne toplanan Bizans halkı, şehri yağma etmesini bekliyordu. Ama o ;’’ Ben Sultan Mehmet; hepinize söylüyorum ki, bu andan itibaren ne hürriyetleriniz, ne de hayatlarınız hakkında gazap-ı şahanemden korkmayınız. Kimsenin malı yağma edilmeyecektir. Kimseye zulüm yapılmayacaktır. Hiç kimse dini inanışlarından dolayı cezalandırılmayacaktır’’ demiştir. İstanbul’un fethinden sonra ona Fatih denilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet, Limni, İmroz, Bozcaada ve Boğdan’ı almıştır. Belgrat savaşına kendisi bizzat savaşarak katılmış ve yaralanmıştır. Sırbistan daha sonra Amasra’yı almış, Trabzon Rum imparatorluğunu yıkmıştır. 1463 yılında Bosna daha sonra Hersek’i almış, 30 sene tam 25 seferi kendisi düzenlemiştir. 1481 yılında Gebze’de sefer sırasında zehirlenerek öldürülmüştür. Öldüğünde 49 yaşında olan Fatih, Fatih camisinde cenaze namazı kılınarak, Fatih’de cami yanında ki türbeye defnolunmuştur.

Fatih Sultan Mehmet, Gelmiş geçmiş en büyük Osmanlı Sultanıdır. İstanbul’un fethi ile Türk dünyasının Avrupa’ya açılmasında ve gelişmesine neden olmuştur. İmparatorluk, onun sayesinde büyümüş ve topraklarını genişletmiştir.

Fatih Sultan Mehmet hangi hastalıktan ölmüştür?

II. Mehmed; Anadoluya doğru 1481 yılında yeni bir sefere çıktığında yolun başında iken Gut hastalanarak 3 Mayıs 1481’de Gebze yakınlarında bulunan Hünkar Çayırındaki ordugâhında vefat etmiştir. Bir rivayete göre de zehirlendiğide söylenir.

II. Mehmed yani Fatih Sultan Mehmet ölümünün ardından vefatı saklandı. O sırada ulak gönderilerek Şehzade Bayezid’e ve Şehzade Cem’e Fatih’in vefat ettiğini söylemesi üzerine İstanbul’a gelip büyük bir anarşi başlamasına sebep oldu.

Fatih Sultan Mehmet’ten sonra tahta kim çıkmıştır?

Fatih Sultan Mehmet’in ölümünün ardından tahta oğlu II.Bayezid  çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort