DEVLET BAŞKANI

Ariel Şaron

Son Güncelleme 3 ay önce

Ariel Şaron, eski İsrail başbakanı, Ana Muhalefet Kadima Partisi’nin kurucusu ve ilk lideri. Emekli tümgeneral olup 11 ocak 2014 tarihinde 8 yıllık koma ve bitkisel hayat sürecinden sonra ölmüştür. Başbakanlığı döneminde acımasız Filistin politikası yüzünden dünyanın ve İslam aleminin tepkisini çekmiştir. Yaptırdığı kanlı operasyon ve katliamlarla Kasap Şaron lakabıyla anılan başbakan hakkında kısa bilgiler verelim:

Ariel Şaron 1982 yılında Lübnan İç Savaşı sırasında İsrail’in Savunma bakanı olarak görev yapmaktaydı. Daha sonra Ariel Şaron Mart 2001 tarihinden Nisan 2006 tarihine kadar İsrail’in başbakanlığını yaptı.

Ayrıca; Ariel Şaron, tarihin kaydettiği sayılı katil liderlerden birisi olarak tanınıyor. Siyasî kariyerini döktüğü masum Müslüman Filistinler’in kanına borçlu olan Şaron, daha 25 yaşındayken yaptığı Kibya katliamıyla adını duyurmuştu. Şaron, 1953 yılında Filistin’in Kibya köyünü basarak çok sayıda Filistinli’yi katletmişti. Sabra ve Şatilla kamplarında işlediği katliamlarından ötürü Kasap lakabıyla meşhur İsrail’in bitkisel hayattaki lideri Ariel Şaron, takvimler 14 Ekim 1953’ü gösterdiğinde tarihteki ilk büyük katliamlarından birisine imza atmıştı.

12 Ekim tarihinde, iki İsrailli’yi öldürdükleri ve Kibya köyüne doğru kaçtıkları iddia edilen kişileri takip etmek üzere Şaron, askerlerini topladı. 600 kg patlayıcı madde ile yola çıkan Şaron “Bedeli ne olursa olsun, geri adım atmayacağız” sözüyle katil ruhunun hangi boyuya acımasız olduğunu ortaya koydu.

4 Ocak 2006 tarihinde ise Ariel Şaron beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Ehud Olmert başbakanlığa vekâleten atandı. Bu tarihten sonra Ariel Şaron bir daha bilincini kazanamadı.

Ariel Şaron’un, bitkisel hayatta yıllarını geçiriyor oluşu beraberinde pek çok değerlendirmeyi de getiriyor. İşin daha da ilginci, Şaron’un hastalığının tam olarak ne olduğunu bir türlü tespit edemeyen heyette yer alan Amerikalı bir doktor da, aynı kanıyı dile getirerek, “Şaron’un hastalığı şu ana kadar tespit edilebilmiş değil. Muhtemelen onun başına gelenler İlahî Ceza’nın bir sonucu” ifadesini kullanmıştı.

Ariel Şaron’u üç yıldan beri komada yattığı Tel Aviv’deki Şeba hastanesi yönetimi evine göndermek istiyor. Tedavisinin mümkün olmaması sebebiyle Şaron’u hastane yönetiminin çıkarmaya çalışması üzerine, ailesi karara itiraz etti.

Ariel Şaron tarihe adını Kasap Şaron olarak kazımış bugün de (11.01.2014 tarihinde) hayata veda etmiştir. Ariel Şaron 85 yaşındadır. 26 Şubat 1928 doğumluydu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort