DEVLET BAŞKANI

Adolf Hitler

Adolf Hitler Kimdir?

Özet
  • Adolf Hitler, Avusturya doğumlu Alman politikacı, demagog ve Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi lideridir. 20. yüzyılın en güçlü ve kötü şöhretli diktatörlerinden biri olarak kabul edilir.
  • Doğum tarihi: 20 Nisan 1889, Braunau am Inn, Avusturya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 30 Nisan 1945, Führerbunker, Berlin, Almanya
  • Eşi: Eva Braun (e. 1945–1945)
  • Partisi: Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi
  • Kardeşleri: Paula Hitler, Alois Hitler Jr., Otto Hitler, Gustav Hitler, Edmund Hitler, Angela Hitler, Ida Hitler

Son Güncelleme 6 gün önce

Adolf Hitler Kimdir, Ünlü Adolf Hitler, 1889 senesinin Nisan ayının 20. Gecesi dünyaya geldi. Yukarı Avusturya’nın Braunau semtinde doğan Hitler’in babası Alois Hitler gümrük memurluğuyla uğraşıyordu. Annesi Klara Pölzl’dür. Hitler, diğer altı kardeşinden dördüncüsüdür.

Eğitimi

Birinci tahsilini verdiği semt, doğduğu semt Braunau’da, ortanca tahsilini ise Linz kentinde yapmıştır. Yaşı daha 13 iken babasını tüberküloz hastalığından kaybetmiştir. Ardından henüz 18 yaşındayken annesini toprağa verdi. Ressam olmayı çok isteyen Hitler, Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmiş fakat başarısız olmuştur.

Yahudi Düşmanlığı Nereden Geliyor

Yahudilere karşı kininin oluşma evresinde, bu evreye en çok katkı sağlayan kişiler okuduğu akademideki profesör olan öğretmenlerinin Yahudi olmasıdır. Ancak bir başka teoriye göre 18 yaşında annesini toprağa veren Hitler’in, annesinin ölüm zamanlarında, annesinin doktorunun Yahudi olduğu söylenmektedir. Annesinin ölümünü kabullenmek istemeyip suçu Yahudi olan doktoruna atmıştır. Araştırılan birçok kaynağa göre Hitler’in büyükannesinin de Yahudi olduğu düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı doğduğu her yeri ateşe vermiştir.

Adolf Hitler’in Siyasi Yaşamı

1912 senesinde Viyana şehrinden Münih’e geldi. 1914 senesinde 1. Dünya Savaşı çıktığından dolayı Adolf Hitler, Bavyera isimli ordusunun gönüllüler kısmına girdi. Almanların mağlup olmasından hemen sonra Adolf Hitler, dostu mühendis olan Feder ve 6 diğer arkadaşı ile gizli bir şekilde Alman İşçi Partisi adlı bir gizli fırkaya katıldı. Çok kısa bir zamanda bu partinin başkanı oldu. Başkan olduktan sonra ise partinin adını NSDAP (Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi) olarak değiştirmiştir. Bu isim değişikliği partinin kişi sayısını sandığından çok artırmıştır. Bu partinin yanında olanlara Nazi lakabı verildi. Kendisine ise taraftarları tarafından Führer lakabı verildi. Führer Almancada rehber anlamına gelmektedir.

Alman diktatör Adolf Hitler, karlı havada Bavyera kostümüyle objektife poz veriyor.

 

Adolf Hitler, Parti tarafından 25 maddeye sahip bir program hazırlanmıştır. Bu 25 maddenin ilki Almanya’yı Versay’ın gazabından kurtarmaktır. Alman vatandaşlığı demek sadece Alman kanı taşıyan insanların Alman vatandaşı olabileceğini anlatması bu programın en temel maddelerinden birisidir. Eldeki sermayeyi büyütmekte programın maddelerinden birisidir. Völkischer Beobachter adlı gazeteyi çıkarttırdı. Bu gazetede çoğunluk partisinin fikirleriyle düşünceleriyle doluydu.

1924 senesinde Münih şehrinden hükümeti devirme amaçlı teşebbüslerde bulunmuştur. Ancak bu amacı başarıya ulaşamadı. Ve bundan dolayı bir de 10 ay hapis cezası almıştır. Bu zaman aralığını Kavgam isimli kitabını yazmakla geçirdi. Şimdi ki zamanlarda bu kitaba Almanya’da antisemitizme sebep olduğundan dolayı yasak getirilmeye çalışılıyor. 1924 senesi ve 1929 seneleri arasında parti başarısızlığa sürüklendi. Fakat 1929 senesinde gerçekleşen Dünya Ekonomik Krizi’nden sonra partisinin oy sayıları yüksek oranda artmıştır. 1930 senesi seçim zamanı SPD’den sonra ikinci en büyük parti olmaya hak kazandı. Hitler’in bu kadar oy almasındaki dağılım, Protestanlar Katoliklerden daha fazla oy vermiştir, köy ve kırsal bölgeler şehirlilerden daha fazla oy vermiştir, orta ve üst kesimdeki insanlar işçilerden daha fazla oy vermiştir.

Seçim yoluyla başa oturan Hitler çok kısa bir zamanda anayasa değiştirme hakkını ellerine aldı. Bunun olmasından sonra diğer partileri hemen kaldırmış ve yasaklamıştır. Almanya’da çok aşırıya kaçan işsizliği savaş yapmak için kullanarak, kendi çapında bir iş sahası oluşturmuştur. Ülkenin tüm her yerinde çok büyük otobanlar inşa ettirmiştir. Tüm Batı Avrupa ülkelerini ve Rusya’yı düşman olarak gördü. Cephelerini çok genişletmesi 2. Dünya Savaşı’nın sonucunu çoktan belirlemişti zaten. Almanya’nın yenilmesinden dolayı ümitsizliği çok artmıştır.

Ölümü

1945 senesi Nisan ayı 30. Günü Berlin şehrinde karısı Eva Braun ile aynı dakikada siyanür zehri içip, önce karısını sonra kendisini silah ile vurarak intihar etmiştir. Kendi isteğinden dolayı cesetleri ateşe verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort