DEVLET BAŞKANI

Cengiz Han

Cengiz Han Türk mü? Cengiz Han kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 16 Nisan 1162, Dülün-Boldak
  • Ölüm tarihi ve yeri: 18 Ağustos 1227, Yinchuan, Çin
  • Dini: Göktengricilik

Son Güncelleme 3 ay önce

Zamanında dünyanın neredeyse yarısı fethetmiş bir komutan ve devlet adamı olan Cengiz Han, Moğol Hükümdarlığının da kurucusudur. 1167 yılında Moğollar’dan Börçigin ailesinin bir ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Doğduğunda ismi Cengiz değildi. Babası tarafından ona ilk önce Temuçin (Demirci) ismi koyulmuştur.

Babası tatarlar tarafından zehirlenerek öldürülünce daha 10 yaşındayken kabilenin başına geçti. Daha çocuk yaşta reis olduğu için kardeşleri ve kabile arasında huzursuzluk çıktı. Üvey kardeşlerinden birini avını paylaşmadı diye öldürdü.

1182 yılında yani henüz 15 yaşındayken eski kabilesi Cengiz’i esir aldı. Çilayun adlı arkadaşı tarafından esaretten kaçırılır. Annesi onu her türlü tehlikeye karşı yetiştirir. Eşi Börte ile 16 yaşındayken evlenir. Bu evlilikten 4 çocuğu oldu. Cengiz Han’ın diğer evliliklerinden yüzlerce çocuğu olduğu söylenir.

Cengiz Han’ın kaderi Tuğrul Han‘ın himayesine girmesiyle değişir. Güçlü kralın himayesinde giderek büyümüş ve adam toplamıştır. Yıllar sonra Tuğrul Han ile ters düşerek savaşacak ve bu savaşı kazanacaktır.

1206’da, Temuçin artık büyük bir güçtü. Çevredeki kabile devletlerinden Merkitler’i, Naymanlar’ı, Moğollar’ı, Uygurlar’ı, Keraitler’i, Tatarlar’ı liderliği altında toplayarak birleştirdi. Böylelikle Moğol İmparatorluğu kurulmuş oldu.

Cengiz Han döneminde Moğol İmparatorluğu’nun yayılmacı ve seferlere dayalı bir ekonomi siyaseti vardı. Cengiz Han, 1215 yılında Çin‘i topraklarına kattı. 1220’de Otrar ve Buhara işgal edildi. Zamanın kültür şehri mamur Semerkand talan edildi. Harzemşahlar Devleti’ne son verildi. Harezm, Maveraünnehir, Horasan gibi İslam toprakları da Moğolların eline geçmiş oldu.

Han, daha hayattayken topraklarını oğulları arasında paylaştırdı. Devletin başına da oğullarından Öğeday’ı geçirdi. Cengiz Han, Tangut seferi sırasında hastalanarak 1227 yılının 18 Ağustos’unda öldü.

Cengiz Han’ın Önemi ve Etkileri:

* Asya’da sınır ve gümrük anlayışı kalkmıştır ve kıtada iktisadi yapı değişmiştir.

* Halklar arası ticaret artmıştır.

*Avrupa ile Asya arasında ticari, bilimsel ve sosyal ilişkiler başlamıştır.

* Hıristiyan ve Müslümanlar arasındaki düşmanlık bir süreliğine durmuştur.

* Bağdat’ın işgaliyle İslam ve dünya tarihini teknolojisini ve bilimin durmasına neden olmuştur.

Cengiz Han Hayatı (Kısa)

➤ Cengiz Han 1167 yılında doğmuş olan Moğol Devleti’nin kurucusu ve kağanıdır.
➤ Hayatı boyunca hiç savaş kaybetmemiş olan başarılı hükümdarlar vardır. Cengiz Han da bunlardan biridir.
➤ Cengiz Han Moğolları tek bir devlet adı altında toplamış, bu nedenle eski Köktürk Devleti’nin topraklarındaki Türkler batıya doğru göç etmeye başlamışlardır.
➤ Cengiz Han’ın öncülüğü sayesinde Asya’nın ticaret anlayışı değişmiş ve gelişmiştir.
➤ Cengiz Han dünya tarihindeki en ünlü cihangirdir.
➤ Büyük Moğol imparatoru Cengiz Han dünya genelinde çok büyük istila yapmıştır ve kimsenin bu şekilde bir istila yapması mümkün değildir.

➤ Sadece 20 yılda şuanki Moğolistan’ın bulunduğu yerden başlayarak Çin’e kadar bulunan her yeri yıkıma uğratmıştır.

➤ Cengiz Han 16 milyon nüfus ile en fazla ırkı devam eden kişidir.
➤ Yaptığı istilalar ile Asya ve Avrupa’yı birleştirmiş ve ticareti arttırmıştır. Aynı zamanda Cengiz Han sayesinde Avrupa’nın askeri sistemi de değişmiştir.
➤ Cengiz Han dünyaya abaküs ve pusulanın kullanımını yaygınlaştırmıştır.
➤ 18 Ağustos 1227 yılında vefat eden Cengiz Han’ın mezarı bulunamamaktadır.

Moğol İmparatorluğu Kısa bir Bilgi:

1206 yılında Cengiz Han tarafından kurulmuştur. 1227 yılında Devletin başına oğlu Öğeday geçmiştir. 1260 yılında Kubilay Han başa geçer. 1294’te son Han Kubilay’ın ölümüyle ülke 4 parçaya ayrılır. Bunlar: Altın Ordu, Çağatay Hanlığı, İlhanlılar, Kubilay Hanlığı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort