OYUNCU

Eşref Kolçak

Eşref Kolçak kimdir ve nerelidir?

Özet
  • Doğum tarihi: 28 Ocak 1927, İspir
  • Ölüm tarihi ve yeri: 26 Mayıs 2019

Son Güncelleme 1 hafta önce

Türk sinemasının güçlü oyuncusu olan Eşref Kolçak 1927’de Erzurum ispirde doğdu. 1941 Yılında Ailesiyle İstanbul’a geldi. Sultan Ahmet Erkek Sanat enstitüsünde okudu.

1944 yılında Atilla Revi Operativinde Çalışmaya başlayan sanatçı 1 yıl sonra ses tiyatrosunu geçti 1947 yılında sinemaya başladı. 1949’da  Cahide Sonku ile oynadığı “Fedakar Ana” ilk çıkış yaptığı filmidir. 1950’li ve 1960’lı yıllarda Melodran ve kahramanlık ile aranan jolü oldu.

Hayatı boyunca 180 televizyon dizisinde ve  sinema filmi rol almıştır.

Müzik sanatçısı Harun Kolçak, Eşref Kolçak’ın oğludur.

Bunlardan bazıları kanları ile ödediler “Bir Raporun Gizli Defteri” , “Düşman Yolları” “Hanım” , “ Berlinim Berlin” , “Güle Güle” , ”  Son Kale Çanak Kale” Ve Newyork’da 5 Minare 1961 yılında düzenlenen Türk filmleri yarışmasında Osman Sedenin yönettiği Namus uğruna başarısından dolayı en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. 37’İnci Antalya Altın Portakal Film yarışmasında Zeki Ökterin Çektiği “Güle Güle” Filmi ile en iyi yardımcı erkek ödülü aldı. Türk televizyonlarının en önemli dizilerinden “Küçük Ağa” , “Çalı Kuşu” , “Affet Bizi Hocam” , “Kınalı Kar” , “Yağmur Zamanı” Usta oyuncu Eşref Kolçağın Oynadığı Dizilerden Sadece bir kaçı Eşref Kolçak Uyıl 33 Düzenlenen İstanbul Film Festivalinde Sinema Onur ödülüne layık görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort