FİZİKÇİKİMYACI

Michael Faraday

Son Güncelleme 4 ay önce

Elektromanyetizma ve Elektrokimya alanında büyük çalışmalara imza atmış ve bir çok icadı olan bir fizikçi ve kimyacı olan Michael Faraday’ın hayatına ve buluşlarına kısaca bakacağımız bir yazı oluşturduk. Bu yazımızda Faraday kimdir, neler yapmıştır, neleri bulmuştur gibi sorulara cevaplar bulacaksınız. İşte kısa bir Faraday biyografisi:

Michael Faraday Hayatı:

22 Eylül 1791 tarihinde fakir bir ailenin çocuğu olarak Güney Londra’daki Surrey’de dünyaya geldi. İyi bir eğitim almamasına rağmen 14 yaşında çalışmak için girdiği ciltçi dükkanında bir çok kitap okuyarak fizik ve özellikle elektrik hakkında kendini geliştirdi.

O zamanın büyük kimyacılarından Sir Humphrey Davy‘nin konferanslarına 1812’de katılma şansı buldu. Bir yıl sonra bu kimyacının asistanı olarak işe başladı. Davy ile 2 yıl boyunca Fransa, İtalya, Belçika ve İsviçre’yi dolaştı. 1820’de Davy’in yanından ayrıldı.

1821’de elektrik motorunun temellerini oluşturacak, elektromanyetik dönüş hareketi üzerine olan eserini yayınlandı. 1825’de Labaratuvar müdür oldu. 1831’de elektromanyetik indiksiyonu buldu. 1832 ve 1833’te elektrolizin iki temel kanununu formüle etti.

1839’da sağlığı bozulan Faraday çalışmalarına 6 yıl kadar ara vermek zorunda kaldı. 1845’te yeni çalışmalara başlamışsa da sağlık sorunları peşini bırakmadı. 1855 tarihine geldiğinde artık zihinsel gücünü de kaybetmişti.

25 Ağustos 1867 tarihinde öldü.

Faraday bir çok buluş ve icat yapmasına rağmen bunların patentini almamış ve çalışmalarını insanlığa adamıştır. 35 yıl boyunca halka açık olarak bilim konferansları vermiştir.

Buluşları ve Çalışmaları:

* Elektromanyetik indüksiyonu buldu.
* Manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü buldu.
* Elektrolizin temel ilkelerini (Faraday Kanunu) belirledi.
* Klor gazını sıvılaştırmayı başardı.
* Elektrik motorunun fikir babasıdır.
* Jeneratörlerin fikir babasıdır.
* Elektriksel yüke ve kapasiteye ismi verilmiştir.
* Faraday Kafesi adlı elektrik alanı kalkanını icat etti.
* Elektrik akımıyla manyetizmanın ilişkisini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort