FİLOZOF

Erasmus

Son Güncelleme 4 ay önce

Hollandalı yazar ve hümanist Erasmus 1466 Rotterdam doğumludur. Rönesans döneminde ortaya çıkan hümanizm akımının öncülerinden olan Erasmus’un asıl adı Geert Geertsz’dir.

Kendisine vasi olarak tayin edilen üç kişinin etkisiyle keşiş hayatına yönlendirilen Erasmus, 1487 yılında manastıra girdi. Burada klasik yazarları okumayı ihmal etmedi. Manastır hayatı ona ileride keşişlerin yaşamını anlattığı “De Contemptu mundi” adlı eserini yazdıracaktı.

1492 yılında rahip olan Erasmus bundan 3 yıl sonra üniversite eğitimi görmek için Paris’e gitti. Çeşitli ülkelere yolculuklar yaptı ve Torino’da tanrıbilim doktoru unvanını aldı.

Genç yaşında skolastik tanrıbilimin eksikliklerini gördü. Hümanizm ile Hıristiyanlığı, din ile klasik edebiyat öğrenimini birbiriyle uzlaştıran bir yazar olma özelliğine sahip Erasmus, Hıristiyan dünyasında hem Protestanların hem Katoliklerin saldırısına uğradı.

Hıristiyan dünyasının birliğinden yana olan Erasmus daha sonra özgür irade ve hoşgörü yanlısı olan Luther’e karşı çıktı. Onun bu tutumu Avrupa’da büyük ün kazanmasına sebep oldu.

Erasmus’un en önemli eseri Deliliğe Övgü’dür. Birkaç gün gibi kısa süre içinde tamamladığı bu eserini dostu Thomas More’a adadı. “Deliliğe Övgü” dönemin kilisesine ağır eleştiriler içermesi açısından ön plana çıkar.

Desiderius Erasmus, 1536 yılında Basel’de hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort