FİLOZOF

Arnold Geulincx

Özet
  • Doğum tarihi: 31 Ocak 1624, Anvers, Belçika
  • Ölüm tarihi ve yeri: Kasım 1669, Leiden, Hollanda
  • Eğitim: Old University of Leuven

Son Güncelleme 2 ay önce

GEULINCX, Arnold ( 1 624- 1 669) Felemenkli filozof. Aranedencilik adı verilen görüşü geliştirenlerdendir. 31 Ocak 1624’te Antwerp’te doğdu, Kasım 1669’da Leiden’de öldü. Louvain Üniversitesi’nde Descartesçı bir eğitim gördü. 1646’da aynı kurumda felsefe profesörü oldu.

1658’de Leiden’e gitti, Katoliklik’ten ayrılarak Calvinist oldu. Güç koşullar altında, aynı yıl tıp doktoru sanını aldı. Düzenli bir görevi olmadan geçirdiği birkaç yıl .. içinde çeşitli yapıtlarını yayımlattı. 1 665’te Leiden Universitesi’nde felsefe profesörlüğüne atandı ve ölümüne değin bu görevi sürdürdü. Geulincx’in felsefesi Descartes’tan önemli ölçüde esinlenmiştir. O da, Descartes gibi kuşkudan yola çıkar ve düşünen bir varlık olarak “Ben”in bilgisine varır. Bu bilgi, onun için de temeldir.

Geulincx, Descartes’tan farklı olarak ahlak konularıyla da ilgilenmiş ve bu alanda kendine özgü bir görüş geliştirmiştir. Töz konusunda, Descartes’ın çıkış noktalarını benimsemesine karşın değişik sonuçlara varmıştır. Ethica’ sın da (“Ahlak”) erdem, ahlakın başlıca konusu yapılır. Erdem sevgiyle özdeş tutulur. Bu sevgi duygusal değil edimsel anlamdadır ve usa yöneltilmiştir. Ona göre Tanrı’nın verdiği us yasalarına uymak erdemli ve ahlaklı yaşamın gereğidir. Erdem gerçekte tektir ve yalındır.

Ancak onun da değişik yönleri vardır. Bu temel yönleri belirlerken Geulincx geleneksel Platoncu ve Stoacı  üşünceden ayrılır. Adaleti temel erdemlerden sayarken geleneğe uyan Geulincx, örneğin tedbir yerine boyun eğme ve özünü aşağı görmeyi (contemptio sui) getirir. Çaba ve çalışkanlık ise usu izlemek ve bir anlamda eylemde tedbirli olmaktır. Boyun eğme yine usun yasalarına uymak anlamındadır.

Tanrı’nın İstencine değil, onun koyduğu ve kendinin de uyduğu ssallığa boyun eğmeyi savunur. Özünü aşağı görmek ise erdemin yönleri arasında en üstünüdür. Bu her şeyden önce insanın kendisini tanımasıdır. Bunun sonucunda İnsanın sevgisi usa ve Tanrı’ya tam bir bütünlük içinde döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort