BESTECİ

Carlo Gesualdo

Don Carlo Gesualdo biyografi

Özet
  • Doğum tarihi: 8 Mart 1566, Venosa, İtalya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 8 Eylül 1613, Gesualdo, Campania, İtalya
  • Besteler: Tenebrae Responsoria
  • Eş: Eleonora d'Este (e. 1594–1613), Donna Maria d'Avalos (e. 1586–1590)

Son Güncelleme 2 ay önce

Carlo Gesualdo İtalyan, besteci ve lavtist. Dramatik anlatımı öne çıkaran, mistik bir hava taşıyan madrigalleriyle tanınmıştır. Napoli’de doğdu, 8 Eylül 1613’te aynı kentte öldü. Soylu bir ailedendi. Küçük yaşta müzik derslerine başladı ve babasının sarayındaki müzik etkinliklerini izledi. Kısa zamanda Napoli’nin müzik yaşamında önemli bir yer edindi.

1590’da kendisini aldatan karısını, aşığını ve kendinden olmadığı kuşkusuyla çocuğunu öldürttü. Bir yıl sonra, babasının ölümü üzerine Venosa Prensi oldu. 1 594’te yeniden evlenerek Floransa’ya yerleşti. 1 597 dolaylarında Napoli’ye dönerek büyük bir müzik okulu kurdu. 1 594-161 1 arasında altı madrigal kitabı yayımladı.

Yedinci bir kitabı da ölümünden sonra, 1623’te basıldı. İlk dört kitaptaki madrigaller, bu türün alı?ılmış örneklerinden olmakla birlikte, tam anlamıyla usta işidir. Daha sonrakiler ise, o döneme göre oldukça modern, hatta şaşırtıcı özelliklere sahiptirler. Bu durum, yapıtlarında öncelikle dramatik, duygusal boyuta önem vermiş olmasından kaynaklanır.

Yoğun ve şiddetli dramatik etkilere ulaşmak amacıyla, armoni kurallarını, melodik yapıyı ikincil önemde saymış, disonansı ve kromatik sesleri çokça kullanmıştır. Gesualdo böyle bir anlayışla ürün veren ilk madrigal bestecisi değilse de, bunu en etkileyici ve aşırı boyutuna vardırmıştır. Onun anlayış ve tarzını

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort