KİŞİLER

Yunan Mitolojisinde Athena

Son Güncelleme 3 ay önce

Antik Yunan mitolojisinde Zeka Tanrıçası.

Zeus‘un kızıdır. Okeanos’un kızı olan annesi, Antik Yunancada “zeka,  akıl yürütme gücü” anlamına gelen Metis‘tir. Efsaneye göre, Zeus hamile bıraktığı Metis’i yutuyor; Böylece dünya gücünün tüm ürünlerini ve zihin gücü ile elde edilen tüm gücü alır. Zeus, doğum zamanı geldiğinde baş ağrısına dayanamayacak hale gelir. Hephaistos‘u çağırarak; Keskin baltasının alnına hızla indirilmesini ister. Emir uygulanır. Açılan derin yarıktan silahlı miğferli çok güzel bir kız dışarı çıkar; Tanrıça Athena. Olympos Dağı bu doğum sebebiyle sarsılır, Topraktan sesler yükselir; Deniz kabarır.

Romalılar tarafından Minerva ismi verilen Athena, aynı zamanda Işık, Savaş ve Şehir Tanrıçası’dır. Yenilmez, her tanrıdan daha cesaretle savaşan bir savaşçıdır. Zeus‘tan yiğitlik ve cesaret, annesi olan Metis’ten ise erdem ve kurnazlık kazanmıştır. Cesaretini kurnazca, yiğitliğini sessizce uygular. Şatafat ve yaygaradan hoşlanmaz; Zulümden ve kaba davranıştan nefret eder ; İyi Yürekli ; Adaleti seven; İyi ve akıllı insanların yardımına koşan; Barışı seven kız oğlan kız anlamında Pallas Athena  da denir.

Uygarlık ile ilgili her şeyin koruyucusu olarak atfedilir. En iyi işçi kızdır; Terziler, örgücüler ve çömlekçilerin patronudur; Marangozlar, denizciler, çiftçiler, arabacılar ve heykeltıraşların yardımcısıdır. Atları ilk evcil hale getiren, çömlekçi çarkını, duvarcı ve marangoz gönyesini bulan ilk kişidir.

Zeus, çocukları arasında onu en fazla ona sevgi besler. En fazla ona güvenir, Koruyucu kalkanını ve yakıcı şimşeğini sadece onun taşımasına müsaade ederdi. Bazı şehirler onu koruyucu bir tanrı olarak kabul etmişlerdir. Bunların başında kendi ismi verilmiş olan Atina gelir. Truva’nın en büyük, en eski ve kutsal tapınağı, bugün de varlığını sürdürüyor olan Athena Tapınağı olması gibi, tanrıça Palladion’un tahta heykelin de varlığı, şehirde Athena kültünün varlığını göstermektedir.

Tanrıça onuruna düzenlenen Panatheneia Festivali, Antik Yunan’da din, kültür ve sanat açısından harika bir yere sahiptir. İlk çağın yapılarının birçoğu bu törenlerin kabartmaları ile süslenmiştir. Atina Akropolis’teki Parthenon Tapınağı da onun için inşa edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort