MÜZİSYEN

Wolfgang Amadeus Mozart

Son Güncelleme 3 ay önce

Wolfgang Amadeus Mozart, dünyanın en ünlü müzisyen ve bestecilerinden biridir. 27 ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğan Mozart, 5 Aralık 1791’da Viyana’da vefat etmiş ve yalnızca 35 sene yaşamıştır. Kısacık hayatına 626 eser sığdırmıştır. Mozart öyle yetenikliydi ki henüz dört yaşında klavsen adlı müzik aletini çalmaya başladı, beş yaşında ise ilk bestesini yaptı.

Genç yetenek 1780’de Viyana’ ya yerleşti. 1781’den sonra başlıca yapıtlarını bestelemeye başladı. 1782’de Constance Weber’le evlendi. 1788 yılında Viyana’da saray bestecisi oldu.

Mozart’ın erken yaşta neden öldüğüne dair bir çok iddia vardır. Akciğer ve boğaz enfeksiyonları, beyin kanaması, kalp krizi ve zehirlenme bunlardan bazılarıdır. Son yıllarda yapılan araştırmalar ise Mozart’ın gün ışığı görmemesi nedeniyle D vitamin eksikliğine bağlı hastalıklardan öldüğü iddiasını kuvvetlendirmiştir.

Zamanın Usta bestecisi Franz Joseph Haydn, Mozart için “Gelecek nesiller bir 100 yıl da böylesi bir yetenek göremeyecektir,” diyerek merhum müzisyenin değerini anlatmıştır.

Mozart’ın Bazı Önemli Eserleri: Sihirli Flüt, Requiem, Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni, Saraydan Kız Kaçırma, 40.senfoni, Titus’un Merhameti, Zaide, Müzikal Şaka, Rondo alla Turca (Türk Marşı) Piano Konçertoları, Seranatar ve Sonatlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort