AKTİVİST

William Lloyd Garrison

Özet
  • Doğum tarihi: 10 Aralık 1805, Newburyport, Massachusetts, ABD
  • Ölüm tarihi ve yeri: 24 Mayıs 1879, New York, New York, ABD
  • Eş: Helen Eliza Benson (e. 1834–1876)
  • Çocuklar: Wendell Phillips Garrison, Fanny Garrison Villard

Son Güncelleme 7 gün önce

William Lloyd Garrison  ( 1805- 1879) ABD’Ji gazeteci ve eylem adamı. Köleliğin kaldırılması mücadelesinin önderlerindendir. 1 0 Aralık 1 805’te Massachusetts Eyaleti’nde Newburyport’ta doğdu, 24 Mayıs 1 879’da New York’ta öldü. Bir ayakkabı yapımcısının ve bir marangozun yanında çalıştıktan sonra, bir süre Boston’da matbaacılık yaptı.

1828-1 829 yıllarında Natıonal Philanthropist ve journal of the Times dergilerinde çalıştı. 1828’de Genius of Universal Emancipation adlı dcrgıyi çıkaran Benjamin Lundy (1789-1839) ile tanıştı ve onun kölelerin aşamalı olarak serbest bırakılarak Afrika’daki kolonilere yerleştirilmelerini savunan görüşlerinden etkilendi. 1 829’dan sonra dergiyi birlikte yönetmeye başladılar. Garrison kısa bir süre sonra İngiliz kölelik karşıtlarının savunduğu “hemen özgürleştirme” görüşünü benimsedi. Bu görüş doğrultusunda Ocak 1831 ‘de Liberator (Kurtarıcı) adlı dergiyi çıkarmaya başladı.

Protestan dinini benimseyen ve toplumun  günahlardan ve adaletsizliklerden arındırılması için mücadele eden Garrison’a göre kölelik bir günahtı. Günahtan aşamalı olarak değil, ancak bir anda kurtulunabileceğine göre, kölelik hemen yasaklanmalıydı.

Köleliğin iktisadi boyutlarını göz ardı eden ve  kölelik olgusuna yalnızca ahlaki açıdan bakan Garrison, kölelerin serbest bırakılmalarından sonra, toplumsal yaşama uyum sağlamaları aşamasında ortaya çıkacak sorunlarla ilgilenmiyordu.

Garrison 1833’te Amerikalı Kölelik Karşıtları Derneği’ni (American Antislavery Society-AAS) kurdu. 1830’lann sonlarına doğru günahsız yaşama erişmenin olanaklı olduğu doğrultusundaki dini görüşleri benimsedi, yasalara ve siyasi kurumlara bağımlılığa karşı çıkarak köleliğin kaldırılmasının yanı sıra, kadın haklarına saygı gösterme gibi ilkeleri savunmaya başladı. 1840’ta bu görüşlerine katılmayan bir grup, dernekten ayrılarak Amerikalı ve Yabancı Kölelik Karşıtları Derneği’ni (American and Foreign Amislavery Society), köleliğe karşı mücadelenin siyasi” mücadelenin dışında tutulmasına karşı çıkan ikinci bir grup ise Liberty Party’yi kurdu.

Garrison 1844’te, özgür  eyaletlerin, köleci eyaletlerin günahını paylaşmam?sı için Bırleşik Devletlcr’m dağıtılmasını önerdi. Iç Savaş başlayınca Lincoln’ün vamnda ver aldı, 1863’tc kölelere özgürlük tanıyan bildirgeyi, destekledi. 1865’te AAS’nin amacına ulaştığını ileri sürerek derneğin kapatılmasını İstedi. Ancak köleliğe karşı mücadelenin kölelere özgürlük tanımakla bitmediğini savunaniar derneğin çalışmalarının sürmesine karar verdiler ve Wendell Phillips’i başkan seçtiler.

Garrison Aralık 1865 ‘tc Liberator’un  son sayısında derginin amacına ulaştığını yazdı. Yaşamınınbundan sonraki döneminde Cumhuriyetçi Parti’yi destekledi. Kadın haklarının, barışseverliğin, serbestticaretin sa luğunu yaptı ve zaman zaman gazetelere yazılar yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort