ŞAİR

Walt Whitman

Son Güncelleme 3 ay önce

Walt Whitman ABD’li bir şairdir. Ailesi çiftçilik yapardı. Walt dört yaşındayken ailesi New York’un Brooklyn semtine taşındılar. Ev geçimine katkıda bulunması gerektiğini daha küçük yaştayken anladı ve 11 yaşında okulu bırakıp çıraklığa başladı. İlk olarak matbaada çalışmaya başladı ve burada dizgiciliği öğrenmiş oldu. Kendini yetiştiren okuma kitapları ile doğuştan gelen şiir yazma yeteneğini besleyip güçlendirme zamanı buldu. Küçük bir taşra gazetesinin ( Long Islander, 1838-1839) yazı ve yönetim işlerini üstlendi. Bu görevi yaptığı zaman 21 yaşındaydı.

Brooklyn’de yayımda olan daha yaygın bir gazete olan Daily Eagle gazetesinde yazar oldu. Kısa sürede de yönetimini üstlendi. Yaşamının başlangıç dönemlerinde yeterli bir ilgiye kavuşmamıştır. Kendini yetiştirmede yararlandığı kaynakları buldu : Kutsal Kitap, Homeros, Dante, Ossasian, Walter Scott, Goethe, Cariyle, Emerson bunlar kendini yetiştirmede yararlandığı kaynaklardan bir kaçı.

Walt Whitman
Walt Whitman

Gazete yazılarıyla köleliğe karşıt, işçi haklarından yana, özgürlük savaşçısı, insan koşulların özleminde ülkücü bir çizgi izlemiştir. Kısa bir süre New Orleans’ta çalışmıştır. New York’a dönünce yaşamı yazı yetiştirmekle, geçim parasını babasının marangozluk işine yardım etmekle, ilk şiirlerini yayımlatmakla, köleliğe karşı direnenlerin gazetesi Freeman’a gönüllü hizmetle geçti. Daha sonradan ilk şiir derlemesini bastırdı. İlk şiir derlemesi ise Leaves Of Grass ( Çimen Yaprakları, 1855) idi. Yayımlamış olduğu bu kitap okurun ilgisini çekmedi. İlk basımı yalnızca 94 sayfaydı. Okurun ilgisini çekmediğini gören Walt Whitman 94 sayfa olan ilk kitabına yaptığı özgün eklemelerle 384 sayfaya çıkartarak ertesi yıl aynı isimle yeniden yayımladı.

Askerliğe geldiğinde yaşşı geçmişti. Bu yüzden askeri hastanelerde çalışarak yurduna hizmet etti. Burada insan acılarını gözlemekten gelen yürek buruntusuyla savaş şiirleri yazmıştır. Drum Taps ( Trampet Sesleri ) şiir kitabının ismi. Bu küçük kitapta savaş acısıyla barış özlemlerini dile getirmiştir.

1873’te annesinin ölüm haberini aldı. İşini bırakıp New Jersey’de yalnızlığı yeğledi. Ölümüne kadar da oradan ayrılmadı. Bütün eserleri 1902’de yayımlandı. Şiirden ölçü,uyak,nazım biçimi, koşuk birimi gibi geleneksel öğelere sırt çevirir ; duyguların çoşkusu, tutkuların sıcaklığıyla insanlığın bütün özelliklerini verir. Sanatçılığının niteliklerini özetleyen bası satırlar, onun Amerika’da ki yeni halkın erdemlerini dile getirdiğini belirtirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort