İŞ ADAMI

Walt Disney

Walt Disney: The Walt Disney Company'nin kurucusu

Özet
  • Walter Elias "Walt" Disney; Amerikalı yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve animatör.
  • Doğum tarihi: 5 Aralık 1901, Hermosa, Şikago, Illinois, ABD
  • Ölüm tarihi ve yeri: 15 Aralık 1966, Providence Saint Joseph Medical Center, Burbank, Kaliforniya, ABD
  • Eşi: Lillian Disney (e. 1925–1966)
  • Çocukları: Diane Disney Miller, Sharon Mae Disney

Son Güncelleme 3 ay önce

Walt Disney; film yapımcısı, medya sorumlusu ve Walt Disney Şirketi’nin kurucu ortağıydı. 20. yy medya ve eğlence endüstrisinde birçok filmin yapımına yardımcı olan ikonik bir figürdü. Mickey Mouse ve Donald Duck gibi ünlü çizgi film karakterlerini yarattı; ismi aynı zamanda Disney Tema Parkları için kullanıldı. Hayatı boyunca 22 Akademi Ödülü kazandı .

5 Aralık 1901 tarihinde Chicago – ABD’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak dünyaya geldi. 3 erkek ve 1 kız kardeşi vardı. Sanata olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. 14 yaşında katıldığı sanat kursunda çizimlerine başladı. Kansas City Enstitüsü ve daha sonra Chicago Sanat Enstitüsü’nde dersler aldı. Okul dergisinde karikatürcü oldu.

Amerika, Birinci Dünya Savaşı’na katıldığında, Walt okulu bıraktı ve orduya katılmaya çalıştı. Reşit olmadığı için reddedildi, ancak daha sonra Kızıl Haç’a katıldı ve 1918 yılında ambulans şoförü olarak Fransa’ya gönderildi.

1919’da, en çok ilgilendiği sinema endüstrisinde iş bulmadan önce bir dizi iş aldığı Kansas City’ye geri döndü. Kansas City Film Ad şirketi için çalıştı ve animasyon alanında çalışma fırsatı buldu. Walt ilk çalışmalarında yeteneklerini karikatürist olarak kullandı. İlk karikatürlerinin başarısı, Laugh-O-Gram adlı kendi stüdyosunu kurmasını sağladı. Ancak, karikatürlerinin popülaritesi kar getirmedi ve yüksek iş gücü maliyetleri ile firma iflas etti.

Çizdiği karakterler beğenilmiyordu. İş ve kalacak yer sorunu vardı. Düşük bütçeyle kaldığı bir odada kendisine küçük bir fare eşlik ediyordu. Bu fare Disney’in yaşamını değiştirecekti. Çünkü Disney bu fareden ilham alarak Mickey Mouse karakterini yarattı.

Disney ve kardeşi Roy, 1923’te karikatürist Ub Iwerks ile Hollywood’a taşındı. Los Angeles‘ta kurdukları küçük stüdyoda Alice Harikalar Diyarı eseri yaratıldı. Walt Disney Studios’un ilk anlaşması, Margaret Winkler ile oldu. Ayrıca Şanslı Tavşan Oswald adlı bir karakteri yarattılar ve her biri 1.500 dolardan sözleşme imzaladılar. 1920’lerin sonunda, stüdyolar distribütöründen ayrıldı.

Walt Disney, 13 Temmuz 1925 tarihinde Lillian Bounds ile evlendi. Bu evliliğinden Diane Marie Disney ve Sharon Mae Disney adlarında iki çocuğu oldu.

Walt, 1937’de mükemmel bir hikâye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler hikâyesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney’e birçok Oscar getirdi. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler 1938’de gösterime girdi.

Aralık 1939’da Burbank’ta Walt Disney Animation Studios için yeni bir kampüs açıldı. 1941’de, Disney animatörleri greve gittiğinden dolayı şirkette sorunlar yaşandı. Birçoğu istifa etti. Şirketin tamamen düzelmesi yılları aldı. 1940 yılında; çalışanlarının çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği özel bir park kurma düşüncesini hayata geçiren Walt Disney, beş yıl içinde Disneyland projesini oluşturdu. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum,” dedi.

Disney’in 17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı, 17 Temmuz 1955’te California’da açıldı. Oyuncu (gelecekteki ABD Başkanı) Ronald Reagan etkinliklere başkanlık etti. Çok sayıda aksilik içeren, karışık bir açılış gününden sonra, çalışanların çocuklarının ve ailelerinin keşfedebileceği, eğlenebileceği ve Disney karakterleriyle tanışabileceği bir yer olarak bilindi.

Kısa süre içinde, park yatırımını on kat artırdı ve dünyanın dört bir yanından gelen turistleri eğlendirdi. Disneyland, zaman içindeki sürüşlerini genişletti ve Orlando, Florida, Tokyo, Paris, Hong Kong ve Şangay’daki parklarla küresel olarak dallandı.

Walt Disney, 15 Aralık 1966 tarihinde California’da, 65 yaşında gırtlak kanserinden hayatını kaybetti. Vasiyeti gereği 17 Aralık 1966’da cenazesi yakıldı ve külleri California’daki Forest Lawn Anıt Mezarlığı’na defnedildi.

Walt Disney’in ölümünden sonra Disney şirketi; 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması, 11 televizyon kanalı ile büyümeye devam etti. Walt Disney Şirketi, günümüzde 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp, California merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi. 1995 yılında ise Fox televizyonunu şirketine dahil etti.

Walt Disney’in hayatı, hayallerinin peşini asla bırakmayanların er ya da geç hedeflerine ulaşacağını gösteren müthiş bir örnek ve başarı hikayesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort