YAZAR

Vasfi Mahir Kocatürk

Son Güncelleme 3 ay önce

Doğumu: 1907 Gümüşhane

Vefatı: 17 Temmuz 1961 Ankara

1907 tarihinde “Gümüşhane” ilinde dünyaya gelen şair, oyun yazarı, edebiyat araştırmacısı ve politikacı “Vasfi Mahir Kocatürk” 17 Temmuz 1961 yılında Ankara’da vefat etmiştir.

Vasfi Mahir Kocatürk Hayatı

1907 tarihlerinde Gümüşhane ilinde dünyaya gelen Vasfi Mahir Kocatürk memur bir babanın evladı olarak dünyaya gelmiştir. Babası Arif Efendi I. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiştir. İlköğrenim eğitimini İstanbul Koca Mustafa Paşa Numune Mektebi’nde gören Vasfi Mahir, Yükseköğrenimini ise Mülkiye’de tamamlamıştır.

1930 tarihlerinde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Ankara, Kastamonu, Edirne, Eskişehir ve Malatya’da bazı liselerde öğretmenlik yapan Vasfi Mahir ayrıca Eskişehir ve Malatya Liselerinde okul müdürlüğü de yapmıştır. 1948 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’nda müfettiş görevinde de bulunmuş ve 1949 tarihinde İzmir’e çıkan tayini nedeniyle İzmir’e yerleşmeye başlamıştır.

1950 tarihinde Gümüşhane Milletvekili adaylığına girmiş ve meclis ile tanışmıştır. 1954 tarihindeki seçimlerde de bulunmuş fakat kazanamadığından dolayı siyaseti bırakmaya karar vermiştir ayrıca sonralarında “Gazi Eğitim Enstitüsü”nde öğretmenlik yapmıştır. 17 Temmuz 1961 tarihinde Ankara’da geçirdiği kalp krizi neticesinde hayatını kaybetmiştir.

Vasfi Mahir Kocatürk Edebi Hayatı

1926 tarihinde yazarlık hayatına atılmış ve ilk şiirlerini de yazmaya başlamıştır. 1928 tarihinde ise Cumhuriyet’in ilk edebi topluluklarından Yedi Meşaleciler topluluğuna katılmıştır. Yazdığı bazı şiirleri ile “Yedi Meşale” isimli kitapta yayınlama şansı bulmuştur. 1965 tarihinde ise “Hayat Şarkıları” adlı kitapta son yazdığı şiirlerini ve diğer bazı şiirlerini yayınlamıştır.

Vasfi Mahir Kocatürk şiir kitaplarının yanı sıra, öğretmenliği anlatan kitaplar, denemeler, ders kitapları, çocuk yayınları, makaleler, hikayeler ve padişahları anlatmakta olan Osmanlı Padişahları isimli kitapları da bulunmaktadır.

Edebi Kişiliği ve Sanat Anlayışı Hakkında

1915 ve 1930 tarihleri arasında yazdığı şiirler içerisinde vatan sevgisi ve kahramanlık gibi duygu konuları sık rastlanmaktadır. Şiirleri arasında kullandığı diğer konular ise kişilerin günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntılardan oluşmaktaydı. Şiirlerinde hece ölçüsüne başvurmuş ve duygudan ziyade göze hitap etmiştir.

Vasfi Mahir Kocatürk Eserleri

Şiirleri

Dağları Derdi 1928
On İnkılap 1935
Ergenekon 1941
Hayat Şarkıları 1965
Oyunları

Yaman 1933
Sanatkâr 1965
Deneme- İnceleme – Antoloji
En Güzel Maniler 1933
Osmanlı Padişahları 1949
Namık Kemal 1955
Şiir Defteri 1958
Türk Edebiyat Tarihi 1964 “ Yazmaya ömrü yetmeyen şairin bu kitabını oğlu tamamlamıştır.”

Çevirileri

La Fontaine’den Hikâyeler 1934
Elem Çiçeleri 1957

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort