DOKTOR

Türkan Saylan

Türkan Saylan kimdir? Türkan Saylan'ın hayat hikayesi

Özet
  • Türkân Saylan, Türk tıp doktoru, akademisyen, yazar, eğitimci ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin eski Genel Başkanıdır.
  • Doğum tarihi: 13 Aralık 1935, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 18 Mayıs 2009, İstanbul
  • Eşi: Mustafa Orge (e. 1957–1966)
  • Defnedildiği yer: Zincirlikuyu Mezarlığı, İstanbul
  • Çocukları: Cinar Orge, Caglayan Orge

Son Güncelleme 3 ay önce

Cüzzamla mücadele ve “Çagdaş Yaşamı Destekleme Derneği” adlı hayır kurumunu kurmasıyla ünlüdür.

Türkan Saylan, 18 mayıs 2009 yılında kanserden ölen ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği başkanlığı yapmış bir tıp doktoru, akademisyen ve yazardır. Türkan Saylan, ÇYDD başkanlığı sırasında İslam dini ve müslümanlık hakkında verdiği demeçlerle tepki çekmiştir. Başörtüsü ve namaz hakkında tepki alan açıklamalarından ötürü gündem olmuştu. Kısaca Türkan Saylan’ı tanıyalım:

Türkan Saylan 13 Aralık 1935’te doğdu. Cumhuriyet dönemindeki ilk inşaat müteahhitlerinden biri olan Fasih Galip ile daha sonra İslam’a geçen İsviçreli Lili Mina Raiman’ın (evlilikten sonra adını Leyla olarak adını değiştirdi) beş çocuğunun en büyüğüdür. 1944-1946 yılları arasında Kandilli İlköğretim Okulu’na gitti. 1946-1953 yılları arasında Kandilli Kız Lisesine gitti. 1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra SSK Nişantaşı Hastanesinde dermatolojik ve cinsel hastalıklar bölümünde doktor olarak çalıştı. 1976’da lepra (Cüzzam) üzerine eğitim görmeye başladı ve Lepra ile Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu.

1946–1953 seneleri arasında Kandilli Kız Lisesi’ne devam ederek buradan mezun oldu. 1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. 1964-1968 yılları arasında ise SSK Nişantaşı Hastanesi’nden Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığını aldı.

1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 2006 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü’nün lepra konusunda danışmanlığını yapmıştır.

1989 yılında, “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak” amacı ile oluşturulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucuları arasında yer aldı. Türkan Saylan, 17 senedir gördüğü kanser tedavisinin ardından 2009’da 73 yaşındayken vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort