DEVLET BAŞKANI

Sultan Üçüncü Murat

Son Güncelleme 3 ay önce

Osmanlı Devleti’nin 12.padişahı ve İslam’ın 91. halifesi olan Sultan III. Murat (Sultan Murad-ı Salis) 4 Temmuz 1546 tarihinde Manisa’da doğmuştur. II.Selim’in büyük oğlu ve varisidir. 1558 yılında Dedesi Kanuni tarafından Alaşehir Sancakbeyi olarak atandı. Babası Padişah olunca Murat da Manisa Sancakbeyliğine gönderildi.

Babası II.Selim’in vefatı üzerine 22 Aralık 1574’de padişah oldu. Tahta çıkar çıkmaz beş kardeşini boğdurduğu söylenir. Babası, 2.Selim; dedesi ise Kanuni Sultan Süleyman’dır. Eşi Venedikli bir valinin kızı olan Safiye Sultan’dır.

Erkek Çocukları: Üçüncü Mehmed, Selim Bayezid, Mustafa, Osman, Cihangir, Abdullah, Abdurrahman, Abdullah, Hasan, Ahmed, Yakub, Alemşah, Yusuf, Hüseyin , Korkud, Ali, İshak, Ömer, Alaüddin, Davud.

Kız Çocukları: Ayşe Sultan, Fatma Sultan, Mihrimah Sultan, Fahriye Sultan.

Kısaca 3.Murat Devri Olayları:

* Lehistan ile yapılan anlaşmalar neticesinde kuzey hudutları güvenli hale geldi.
* 1578 yılında Fas fethedildi.
* Venedik ile barış bozuldu, kısa süreli bir diplomasi krizi yaşandı.
* İngilizlerle yakınlaşılarak Akdeniz’de İngiliz-Fransız rekabeti sağlandı.
* Çıldır Savaşı’nda İranlılar yenildi, Gürcistan fethedildi.
* 21 Mart 1590 tarihinde Ferhat Paşa Antlaşması imzalandı.
* Doğuda en geniş sınırlara ulaşıldı.
* 1593 yılında Avusturya’ya savaş ilan edildi.

Sultan 3. Murat’ın Ölümü:

Avusturya ile savaş devam ederken 16 Ocak 1595’de henüz 48 yaşındayken III. Murad İstanbul’da felç geçirerek vefat etti. Cenazesi Ayasofya Camii avlusuna defnedildi. 1574’ten 1595’e kadar 21 sene Osmanlı Devleti’nin başında bulunmuştur.

Kişiliği:

Saltanı boyunca sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa’nın etkisinde kaldığı söylenir. Sokullu öldükten sonra da daha çok eşi Safiye Sultan devleti etkisi altına almıştır. Batılı bir tarihçinin yazdığına göre 11 defa sadrazam, 7 defa şeyhülislam değiştirmiş, düşüncelerinde bir istikrarı yokmuş, zevke, tasavvufa ve şiire eğilimli bir insanmış.

Önemi:

Sanılanın aksine Osmanlı Devleti, topraklarını en geniş sınırlara uzatan Kanuni Sultan Süleyman Değil, Sultan Üçüncü Murat’tır. Saltanatı süresince Osmanlı topraklarının genişliği 19.902.000 km²’ye yükselmiştir. Osmanlı Devleti en geniş toprağa bu zamanda erişmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort