KİŞİLER

Süleyman Seba

Süleyman Seba Hakkında Bilgi

Özet
  • 30. Beşiktaş JK Başkanı - Görev süresi 1984 - 26 Mart 2000
  • Doğum tarihi: 5 Nisan 1926, Hendek
  • Ölüm tarihi ve yeri: 13 Ağustos 2014, İstanbul
  • Dini: İslam
  • Defnedildiği yer: Feriköy Mezarlığı, İstanbul
  • Milliyeti: Türk

Son Güncelleme 3 hafta önce

Kendisinin artık Beşiktaş ile özdeşleşmiş bir isim olduğu göze çarpmaktadır. 5 Nisan 1926 tarihinde Hendek Türkiye’de, yani Sakarya’da dünyaya gelen Seba; hem çok önemli bir futbol teknik direktörü, hem çok iyi bir futbolcu hem de Süleyman Seba MİT mensubu olmuştur. Kendisi aynı zamanda uzun yıllar Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün başkanlığını yapmış (1984-2000 yılları arasında) hem de Hakkı Yeten ile kendisi Beşiktaş J.K.’nün iki ayrı onursal başkanından biri olarak anılmaktadırlar.

Süleyman Seba, Sakarya’da ilkokul eğitimini aldıktan sonra lise eğitimini almak için İstanbul’a yerleşmiştir. Lise eğitimine önce Galatasaray Lisesi’nde başladıktan sonra iki yıl geçince kaydını Kabataş Erkek Lisesi’ne aldırmıştır. Kendisinin futbol dünyasına ilk girişi ise, Kabataş’a geçtikten sonra okulunun futbol takımına girmesiyle olmuştur. Bu takımda bir süre futbol oynadıktan sonra, Beşiktaş futbol takımına alınmış ve ömrünün sonuna kadar maddi manevi Beşiktaş için çaba göstermiştir.

Süleyman Seba’nın futbol yılları

Beşiktaş’ta oynamaya başladığı dönemlerde, lise hayatı bitmiş ve üniversiteyi kazanmış olan Seba, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi bölümüne kaydını yaptırmıştır. Ancak kendi hayatında futbol daha ağır bastığı için üniversite eğitimini yarıda kesmiş ve bu okuldan mezun olamamıştır.

1946 yılındayken Beşiktaş’ta A takıma yükselen Seba, 1946-1947 sezonunda ilk İstanbul Ligi maçına Beşiktaş-Fenerbahçe maçıyla çıkma şansını yakalamış; üstelik ilk önemli golünü de bu maçta atmıştır. Devam eden süreçte Milli Küme’de takımının şampiyon olmasının ardından, kariyer hayatındaki ilk büyük başarıyı yaşama şanı edinmiştir. Ayrıca 1947 yılında İnönü Stadyumu’nun açılışı sırasında, AIK – Beşiktaş takımı arasında yapılan maçta o stadın ilk maçını atan kişi de Süleyman Seba olmuştur.

Bir sonraki sezonda da yükselmeye devam eden Seba, 1947-1948 sezonunda İstanbul Ligi içerisinde toplam 14 maçta oynama şansı bulmuş; oynadığı 14 maçın 8’inde gol atabilmiş ve bu skoru onu takımının içerisinde en çok gol atan ikinci kişi yapmıştır.

Bir sonraki sezon olan 1949-1950 yılları sezonunda, kendisi ilk kez İstanbul Ligi şampiyonluğunu yaşayabilmiş ve oynanacak 14 maçın 14’ünde de forma giyebilme şansı bulmuştur. 14 maçta sadece 1 tane golü olsa da, devam eden sezonlarda da takımında her zaman yeri hazır olan bir futbolcu olmuştur. 1950-1951 yılında da, bir sonraki sezon olan 1951-1952 sezonunda da takımın aktif kadrosunda yer alan Süleyman Seba, tüm futbol yorumcuları tarafından ve her şeyden önceki takımı tarafından sevilen bir futbolcu olarak görülmüştür.

Süleyman Seba, 1951-1952 sezonunun sonlarına doğru menisküsle ilgili sıkıntılar yaşadığı için, bu sezon sadece 3 adet maçta yer alabilmiştir. Bir sonraki sezon rahatsızlığı biraz toparlayınca futbola devam etmiş, yer aldığı 9 maçın 2’sinde topu ağlarla buluşmuştur. 1954 sezonunda da menisküs hastalığı sağlığı için tehlike oluşturduğu için futbolu bırakmak zorunda kalmıştır.

Süleyman Seba’nın kariyerine genel bakış

Süleyman Seba, her ne kadar kariyeri kısa süren bir futbolcu olsa da genel olarak futbol camiası içinde kendisine büyük sevgi ve saygı duyulmakta; kendisinin takımı için göstermiş bulunduğu maddi ve manevi hiç bir zaman unutulmamaktadır. Kendisinin Milli Takım’da da bir kez yer aldığı, 15 Mayıs 1952’de oynanan Yunanistan – Türkiye maçında sahadaki oyunculardan birinin Süleyman Seba olduğu bilinmektedir.

Kendisi futbol oynamayı bıraksa da 1984 yılında başladığı teknik direktörlüğe 2000 yılında son verdikten sonra, o yıl kendisinin anısına bir jest yapılmış; Maçka ve Akaretler arsında kalan caddenin ismi Spor Caddesi’nden Süleyman Seba Caddesi’ne dönüştürülmüştür. Süleyman Seba 13 Ağustos 2014 yılında da hayata gözlerini yummuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort