MÜHENDİS

Simon Lake

Simon Lake

Özet
  • Doğum tarihi: 4 Eylül 1866, Pleasantville, New Jersey, ABD
  • Ölüm tarihi ve yeri: 23 Haziran 1945, Milford, Connecticut, ABD
  • Meslek: Mühendis
  • Milliyet: Amerikan
  • Projeler: Denizaltılar Teneke kutular için tek vidalı direksiyon dişlisi otomatik lehim makinesi

Son Güncelleme 1 hafta önce

Simon Lake, 1866-1945, Amerika’da New Jersey’de doğdu. 14 yaşında iken okula gitmek istemeyen Lake, o yaşta Jules Verne’in kitaplarını okumuş ve bu kitaplardaki rüyaları gerçekleştirecek bir denizaltı gemisi üzerinde çalışmaya karar vermişti. Zaten Lake ailesi mucitlerle dolu idi. Simon’un büyük babası bir tohum ekme makinası, babası bir doğrama makinası, kuzeni bir daktilo, diğer kuzeni bir matbaa makinası, üçüncü kuzen ise bir telefon icat etmişti.

Babası Simon’u mühendis okuluna vermek istiyordu. O ise denizaltı merakından bir türlü vazgeçemiyor, kendinden evvel başarısızlıkla ve içindekilerin ölmeleri ile sonuçlanan Buchnell, Fulton, Holland ve diğerlerinin yaptıkları deniz-altı tipleri üzerinde derin düşüncelere dalıyordu. Bu işe teşebbüs edenlerin çoğu, suya dikine daldıkları için denizaltıları dibe çarparak parçalanıyordu.

Lake ise dibe dalarken vaziyetini muhafaza eden bir denizaltı düşünmüştü. Zaten bugün de ayni şekilde dalış yapmaktadırlar. O zaman bilinmeyen insanın ne kadar havaya ihtiyacı olduğu hususunu anlamak için, Simon Lake, tahta bir sandık yaparak içine girmek suretiyle bir insana lüzumlu hava miktarını bizzat tespit etti. Bugün bile ayni ölçü kullanılmaktadır.

Simon Lake 12 yıl gece gündüz çalışmak suretiyle hazırladığı planını, 1892 yılında Amerikan donanması için, hükümete verdiyse de kabul ettiremedi. Bunun üzerine denizaltısını yapmak için para temin etmeye çalışan Simon, teyzesi Annie Champion’un yardımı ile, 1894 yılında bütün kış çalışarak, 5 metre uzunluğundaki Argonanit adını verdiği denizaltısmı yapmaya muvaffak oldu.

Argonanit’ın dibe batması için, içine su depoları yapılmıştı. 1895 yılında denize indirildi. Dalış deneyleri müsbet olarak sonuçlandı ise de gerek Amerikan basım, gerekse resmi makamlar, biri alay etmek, diğeri susmak suretiyle ilgi göstermediler. Yalnız bazı. kimseler Simon’un yardımına koşarak 1887 yılında çelikten ve benzin motoru ile işleyen ilk modern denizaltıyı yapmasını sağladılar.

Kısa bir zaman sonra Lake, denizin dibinde iken yukarısını görecek bir alet de yaptı. Nihayet 1901 senesinde hükümetin daveti üzerine 21 metre boyunda Protector adlı denizaltıyı denize indirdi. Modern denizaltının babası Simon Lake, 23 Haziran 1945 de öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort