ŞARKICI

Sıla Gençoğlu

Son Güncelleme 3 ay önce

17 Haziran 1980 yılında denizli’de doğmuştur, Sanatçı, ilk okulu denizlide okuyan, sıla orta okul ve lise öğretimi için izmire anneannesinin yanına yerleşir. Sıla, İzmir’e taşınmasını ilerleyen yıllarda ‘ hayatıma sonrasında da büyük etki edecek aldığım ilk şahsi radikal kararımdır. Sözleriyle değerlendimiştir. İzmir’e yerleşmesiyle birlikte Sıla’nın hayatında değişim sürecide başlamış olur.

Sıla, İlk sahne çalışmalarına İzmir özel tevfik fikret lisesinde başlar ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev alır. Sıla, 1988 yılında Yüksek öğrenimi için İstanbula gelir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız dilive debiyat bölümünde bir sene okur, daha sonra İstanbul bilgi üniversitesi caz vokal bölümü’ne geçiş yapar. Bu dönemde Afyon caz festivali’nde Neşet Raucan, Nedim Raucan Nadim Raucam ve Nezih Yeşilnilden oluşan caz orkestrasında solist olarak görev alır.  Nükhet Raucan’la ses eğitimi üzerine çalışır ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen efe bahadır’la tanışır.

Sıla Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışır ve müzik kariyerinde yeni bir dönem başlar. Sanatçı Kenan Doğulu’nun yedi sene vokalistliğini yapar. Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (yolun açık olsun/ Vur kadehi Ustam) / Kenan Doğulu (Demedi deme/ Boğaz içi) Emel Müftü oğlu (Eğlenilecek kızlar, Evlenilecek kızlar/ Ağla) Gibi sanatçıların albümlerinde yer alır. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez sezen aksu ile yaptıkları ve ” Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri ” Sıla/Töre” sayesinde tanışır. Sıla artık müzik kariyerinde kendi adıyla devam etme kararı almıştır. Ve sanatçı 2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkarır. Ozan Doğulu, albümünün prodüktörü olarak yer alır.   Hareketli çıkış şarkısı ”dan sonra’nın Sözleri sıla gençoğlunun imzasını taşırken, Müziği ve düzenlemesi Ozan Doğuluya Aittir. Albümünün stüdyo aşamasında da desteğini eksik etmeyen Kenan Doğulu da vokali ve dikkat çekici rap düetiyle şarkıya eşlik eder.

Sıla müzik dünyasına bomba gibi bir giriş yapmış olur. Albümde biri gözde kansu’yla biride Sezan Aksu’yla ortak olmakla birlikte tüm şarkı sözleri Sıla’ya aittir. Çıkış Parçası dan sonra ile Türkiye’de kısa zamanda 1 numaraya ulaşan sıla 12 hafta 1 numarada kalmayı başarır. Sıla, İkinci albümü imzayı 2009 yılında piyasaya sürer. Sanatçı, bu albümünü çıkış şarkısı olarak büyük yankı uyandıran ”Sevişmeden uyumayalım’ı seçer. Şarkı 3 hafta Boyunca 1 numara olmayı başarır. Avrupa listelerinde ise 82 numaraya kadar yükselir.   Albümünden İnşallah, yara bende, bana biraz renk ver, şarkılarını kliplendirir.

Sıla, İmza albümü ile Sıla çok büyük kitlelerin sevgilisi haline gelir. 2009 yılında albümünün başarısı ile birlikte ödüller de ardı ardına gelmeye başlar. Solo çalışmalarının yanı sıra 2010’un Haziran’ında piyasaya sürülen Ozan Doğulu’nun ilk albümü ”130 Bpm”de Alain delon” isimli şarkıyla yer alan şarkıcı, ozan Doğulu ile bereber bir video klip çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort