İŞ ADAMI

Sakıp Sabancı

Son Güncelleme 1 ay önce

Türkiye’de tanımayan yoktur. Sakıp Sabancı çok uzun süredir en meşhur unvanını kaybetmeyen tek iş adamıdır. 1933 senesi Nisan ayı 7. gününde dünyaya gelmiştir. Kayseri şehrinin Akçakaya köyü memleketi olan Sabancı, çiftçi bir ailenin çocuğudur. İş hayatına atılması ise Akbank firmasında gerçekleşti. Sadece 25 Türk Lirası aylıkla stajyerliğini yapan Sabancı, yazı makinesi ve hesap makinesinin kullanımını rahatça öğrenmiştir. Sürdüğü hayata İstanbul’da devam ederek zatürre hastalığına kapıldı ve liseyi bitiremeden okulu bırakmak mecburiyetinde kalmıştır. Aynı sene üretmeye başlayan Bossa adlı firmanın fabrikasında önceki maaşından biraz daha yüksek bir maaşla veznedar olarak çalışmış olan Sabancı, ilerleyen zamanlarda çalıştığı un firmasının ticaret müdürlüğü unvanına yükselmiştir. Tam 2 sene sonra ise genel müdür yardımcısı olarak kariyerinde çok güzel bir yükseliş yakalamıştır.

1966 senesinde polyester elyaf ve iplik firması olan Sasa’yı kurmuştur. Tam 1 sene sonra öz kardeşleri ile birlikte Hacı Ömer Sabancı Anonim Şirketi’ni kurmuşturlar. Sabancı bu şirketinde yönetim kurulu başkanlığını üstlenmekteydi. Annesi Sadıka Sabancı ve diğer kardeşleriyle birlikte Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nı 1974 senesinde kurmuştur. Ayrıca bunların yanı sıra aynı sene İzmit’in Köseköy yerinde, Lassa isimli fabrikayı kurmuştur. Yerli bir sermayeden yardım alarak 1981 senesinde yurtdışında ilk Türk bankası olan Akın Uluslararası Bankası’nı kurmakta başı çekmiştir. 1985 senesinde kendisi hakkındaki ilk kitap olan işte hayatım isimli kitabını yayına sundu. 1 sene sonra 1986 senesinde, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin yönetim kurulu başkanlığını üstlenmiştir. 3 sene sonra 1989 senesi vurduğunda Rusya’da, hat ve resim sanatlarının sergilenmesine öncülük etti.

1993 senesi geldiğinde Sabancı Center isminde bir yer açıldı. 1 sene sonra Japonya’dan Toyota ve Mitsui firması ile %50 %50 ortaklık kurarak Sakarya merkezi olan, ToyotaSa fabrikasının açılmasını sağladı. 3 sene sonra herkesin bildiği Danone firmasının kurucuları Fransızlar ile aynı şekil %50 %50 ortaklık kurarak DanoneSa adlı firmayı kurdu. Aynı sene daha bitmeden hemen başka bir anlaşmaya öncülük eden Sabancı, Carrefour firmasının kurucuları Fransızlar ile tekrar bir anlaşmaya girerek CarrefourSa’nın kuruluşuna öncülük etti. 2000 senesinde Sakıp Sabancı Üniversitesi açılmıştır. 1 sene sonra 2001 senesinde DupontSa ve DuSa Uluslararası adlı şirketler kurulmuştur.

1957 senesi teyzesinin kızı olan Türkan Civelek ile evlenmiştir. 1964 senesinde ise ilk çocuğunu dünyaya getirmiştir. İsmi Dilek’tir. 1966 senesinde babası Hacı Ömer Sabancı vefat etmiştir. 1970 senesinde ise ikinci çocuğuna sahip olmuştur. İsmi Metin’dir. 3 sene sonra 1973 senesinde üçüncü çocuğu Sevil doğmuştur. Metin Sabancı doğduğu zaman zihinsel engelli olduğu biliniyordu. Onun tedavileri için sürekli olarak yurtdışına çıkmışlardır. Kendi oğlu için çekmiş olduğu bu sıkıntıyı başkalarının çekmesini istemeyerek 1976 senesinde Erol Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurmuştur. Sabancı, 1981 senesi olduğu zaman Amerika’da kalp kapakçığı isimli tehlikeli ameliyatı olmuştur. İkinci defa 1989 senesinde tekrar Amerika’ya giderek kalp ameliyatı olmuştur. 1996 senesinde kendisine düzenlenen saldırıdan dolayı kardeşi Özdemir Sabancı hayata gözlerini yummuştur. 1998 senesinde diğer kardeşi Hacı Sabancı hayata gözlerini yummuştur.

Sosyal sorumluluk ile alakalı projelere son derece önem veren Sabancı, ülkesindeki sanatçılara da son derece önem vermiş ve onları bir araya getirmek için elinden geleni yapmıştır. Bunların yanı sıra yılın öğretmeni ödüllerini kendisi takdim etmekteydi. Sakıp Sabancı hayatına göz yumması 2004 senesi Nisan ayı 10. günü gerçekleşmiştir. Gerisinde bıraktığı bu miras Türkiye’nin onurudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort