OYUNCUTİYATRO

Sadri Alışık

Özet
  • Doğum tarihi: 5 Nisan 1925, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 18 Mart 1995, İstanbul
  • Eş: Çolpan İlhan (e. 1959–1995)
  • Torun: Sadri Alışık
  • Çocuklar: Kerem Alışık
  • Meslek: Oyuncu, tiyatrocu, komedyen

Son Güncelleme 6 gün önce

Sadrettin, Sadri oldu Asıl adı Mehmet Sadrettin olan Sadri Alışık, 5 Mart 1925’te İstanbul’da doğdu. Babası, annesi ve yakınları onu hep Sadri, diye çağırıyorlardı. Bu yüzden ismi Sadri kaldı. Ondaki oyunculuk sevdası çok küçük yasta başlamıştı. Mahalle arkadaşlarıyla, kendi hazırladığı piyesi sahneye koyuyor ve başrollerde de hep kendisi oynuyordu.

Kendinden sekiz yaş küçük kızkardeşi Nevin’le çok iyi anlaşıyordu. Paşabahçe’de üç katlı ve bahçeli şirin bir evde yaşıyorlardı. İlkokulu bitirdikten sonra Cağaloğlu’na taşınmışlardı

Liseye İstanbul Erkek Lisesi’nde başlayan Sadri, lisenin yanı sıra, ailesinden gizlice Cağaloğlu Halk Evi’nde tiyatro bölümüne gidiyordu. Onun aklı fikri oyunculuktaydı. Bu bakımdan liseyi bıraktı ve devam mecburiyeti olmadığı için Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıt oldu. Bu arada tiyatroda da ufak rollerde oynamaya başlamıştı.

Ailesi ilk başta onun oyuncu olmasına karşı çıkmış, çok ısrar etmesi üzerine kerhen razı olmuşlardı. Babası ona şöyle demişti:

Sana bir nasihatım, aynı zamanda da vasiyetim olsun. Artık yeni bir hayata anlıyorsun. Bundan sonraki yaşamında, işini elinle değil, canınla yap.

Sahne çalışmalarını devam ettiren, resim yapan Sadri Alışık, ilk filmi, Günahsızlar’ı henüz yirmi yaşındayken çevirecek ve o tarihten sonra şöhret basamaklarında hızla ilerleyecekti. 1959 yılında Yalnızlar Rıhtımı), isimli filmde, Çolpan İlhan ile tanıştı ve kısa müddet sonra da evlendi. Birkaç sene sonra da oğlu Kerem dünyaya geldi.

Sadri Alışık, gece gündüz demeden çalışıyor, bir filmi bitirip diğerine başlıyordu. Bu yoğun tempo içerisinde yaklaşık beş yüz filmde rol alacaktı. Önce dramatik rollerde gözükürken, sonradan komedi türü filmlerde rol alan Sadri Alışık’ın en meşhur tiplemeleri, Turist Ömer), ile (Ofsayt Osman’dır. Hele Turist Ömer), tiplemesi tıpkı, Cilalı İbo’nun Feridun Karakaya’nın asıl isminin önüne geçmesi gibi, kendisini tanıtan bir etiket gibi olmuştu. Bir asker arkadaşının verdiği eğri selamı taklit eden, doğru dürüst tıraş olmayan, gri pantolon, ekose gömlek, delik fötr şapka ve ökçesi basık pabuç giyen Turist Ömer, sevimli ve cana yakın bir tiptir.

Filmlerinin yanı sıra sesi ile de tanınan, plak dolduran, gazinolarda şarkı söyleyen ve show yapan Sadri Alışık, hayli para kazanır. Ama o hayatının her safhasında kendini yalnız ve mutsuz hissetmişti. İçkiyi çok sevmekte, devamlı içmekteydi. Hele çok sevdiği arkadaşı Ayhan Işık’ın 1979’da âniden ölmesi üzerine kendini iyice içkiye vermişti.

Sadri Alışık içkiye düşkünlüğünün bedelini ağır ödeyecekti. Karaciğerleri iflas etmişti. Ölüm döşeğinde yatıyordu. Acil karaciğer nakli yapılmazsa ölecekti. Kazandığı onca para eriyip gitmişti. imkanları son derece sınırlıydı. İşte o sırada devrin Cumhurbaşkanı Turgut Özal kendisine el uzattı. Onun yardımıyla Amerika’ya gitti. Hastahanede kendisine uygun karaciğeri bekliyordu. O sırada Chicagolu otuz yaşında ölen bir gencin karaciğerinin bünyesine uygun olduğu tespit edildi ve karaciğer nakli gerçekleştirildi

Bir başkasının karaciğeriyle yaşamaya yavaş yavaş alışmaya başlayan Sadri Alışık, 1994’te (Yengeç Sepeti), filminde oynamıştı. O haliyle başarılı bir oyunculuk sergilemiş ve Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü almıştı. Sadri Alışık yeni film ve televizyonlarda dizi film projeleri üzerinde çalışırken, rahatsızlığı yeniden nüksetmiş ve hastahaneye kaldırılmıştı. 18 Mart 1995’te hayata gözlerini yumdu. Onun için artık film bitmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort