DEVLET BAŞKANI

Osman Gazi

Son Güncelleme 3 ay önce

Osman Gazi; Ertuğrul gazinin  en küçük oğludur.  Osman Gazi öbür kardeşlerinde küçük olmasına nazaran adeta bir idareci olarak doğmuştu. çok üstün yeteneklere  sahip birisi idi. Ertuğrul gazi dünyasını değiştikten sonra diğer beyler  Osman gaziyi reis olarak tanıdılar. Osman bey 23 yaşında beyliğin başına geçmiştir. Uzun boylu, geniş göğüslü, kalın ve çatık kaşlı, elâ gözlü ve koç burunlu idi. İki omuzları arası oldukça geniş, vücudunun belden yukarı kısmı, aşağı kısmına oranla daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni buğday renginde idi.

Şeyh Edebali’ye  misafirliğe gittiğinde , yatmak için odasına geçtiğinde, kuranı kerimi karşısında gördüğünde, saygıdan uyuyamadı. Şeyh Edebali bu durumu bildiği için Osman beyi kızı ile nikahladı.

Babası: Ertuğrul Gazi

Annesi: Hayme Hatun

Doğumu: Sögüt   Miladi. 1258 – Hicri. 656

Vefatı: Bursa        Miladi. 1326 – Hicri 726

Saltanatı: 1299 – 1326 arası 27 Sene

Eşleri : Mal Hatun , Bala Hatun

Erkek çocukları: Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savcı Bey, Pazarlı Bey, Çoban Bey,

Kız çocukları: Fatma Hatun

OSMAN GAZİNİN FETH ETTİĞİ YERLER

Osman Gazi 1287 tarihinde Karaca hisarı kıran kırana savaşarak fethetti. uç beyliğini getiren savaş 1280 tarihinde  Domaniç’te Bizanslılarla savaşarak Bilecik’i fethetti ve Selçuklu padişahı tarafından uç beyliğine layık görüldü. sonra 1299 tarihinde İnegöl fethedildi. Ve Selçuklu Devleti yıkılması Osman Beyin beyliğini ilân etmesi. 1300 tarihinde ise Yenişehir ve Köprü hisar, 1302 Tarihinde ise Ak hisar ve Koç hisar savaşılarak fethedildi.

Erturul Gazinin baraktığı 4800 km toprakları, Osman Gazi Kendisi vefat ettiğinde beyliğin tam tamına toprak genişliği 16.000 km² ye ulaşmış ve büyük bir başarı elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort