MATEMATİK BİLGİNİ

Öklid (Euclides)

Öklid Kimdir? Öklid Aksiyomları Nedir? Öklid’in Hayatı ve Çalışmaları

Özet
  • Öklid MÖ 330 - 275 yılları arasında yaşamış İskenderiyeli bir matematikçidir. Öklid gelmiş geçmiş matematikçilerin içinde adı geometri ile en çok özdeşleştirilen kişidir.
  • Milliyet: Yunan
  • Doğum: MÖ 330; İskenderiye, Mısır
  • Ölüm tarihi ve yeri: İskenderiye, Mısır

Son Güncelleme 1 ay önce

Doğum           : İÖ 4. YY

Ölüm              : İÖ 3. YY

Öklid’in hayatı hakkında bilgi yetersiz ve belirsiz olsa da, İskenderiye’de Mısır Kralı I. Ptolemaios döneminde eğitim verdiği bilinmektedir. Gerçek şöhreti sağlayan Stoikheia (Elements) adı verilen geometri kitabıdır. 13 kitabın yer aldığı bu eserin yayınlanmasından bu yana geometri alanında vazgeçilmez bir kaynak oldu.

Yunan matematikçi Öklid, Milattan önce yaklaşık 300 yılında, I.Ptolemy’nin hanedanlığı altındaki Mısır’ın İskenderiye şehrinde yaşamıştır.

 

Bir yandan, kendi çalışmalarına devam ederken, diğer yandan, kendisinden önce yapılmış geometri çalışması, Pisagor Hipokrat’ın ve Knidosl Eudoksos’un eserlerinin bir birleşimidir. Başka bir inanca göre, Elemanları İskenderiye Matematik Okulunun kendisinin kurduğu yetkin bir derlemesidir. O, doğruların sonsuza dek uzatılabileceğini, tüm doğru açıların eşit olduğunu, belirli bir noktadan bir daire çizilebileceğini ve düz bir çizginin ancak paralel olarak çizilebileceğini belirterek, aksiyomları ve genel kavramları açıklayarak aksiyomları ortaya attı.

Bunların yanı sıra eşitlikle ilgili genel kavramları sıraladı. Geometri çalışmalarında sadece cetvel ve takvimi kullanan Öklid, indirgeme yöntemini uyguladı. 19. yüzyıla kadar duruşları ispat edilememesi, Öklidsiz bir geometrinin doğmasına yol açmasına rağmen bugün hala en Öklid geometrisine dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort