YÖNETMEN

Nuri Bilge Ceylan

Son Güncelleme 3 ay önce

Sinema sektöründe ülkemizin gururu olan ve aldığı uluslararası ödüllerle diğer yönetmenlerimize rol model olan Nuri Bilge Ceylan’ın aslında bir elektronik mühendisi olduğunu biliyor muydunuz? İlginç değil mi? Nuri Bilge Ceylan’ın hayatına bir mercek tutalım ve başarılı yönetmenimizi kısaca tanıyalım istiyorsanız işte kısa bir yazı:

Altın Palmiye ödüllü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan 26 Ocak 1959’da İstanbul’da doğmuştur. Çocukluğu Çanakkale’de geçmiştir. Eğitim hayatında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Daha sonra sinema eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi’nde tamamladı. Okul bitince Londra ve Katmandu’ya gider.

Koza adlı kısa filmiyle ilk başarısını yakalar ve Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılma şansını elde eder. Kasaba filmi 1997 yılında çekilir.Bu film ilk uzun metrajlı ve Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral olma özelliği taşımaktadır. 1999 yılında da bir meta-film olan ve yine büyük bir beğeni toplayan Mayıs Sıkıntısı‘nı çekti.

Bir dram filmi özelliği taşıyan Uzak adlı film 2002 yılında çekilmiştir.Bu filmle de büyük bir beğeni toplayan Ceylan, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) kazandı.

Nuri Bilge Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan’la başrolleri paylaştığı film İklimler, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümüne kabul edildi. Yapmış olduğu filmler de en büyük bütçeyi bu filme ayrıldığı bildirildi.

Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü 2008 Cannes Film Festivali’nde almış olup ödül töreninde kazanmış olduğu ödül için şu konuşmayı yapmıştır:

“Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” dedi.

Cannes Film Festivalinde Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük jüri ödülüne layık görüldü.

Usta yönetmenin 2014 yılında “Kış Uykusu” isimli filmi 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görüldü. Bu ödül ile birlikte Yılmaz Güney’in Yol filminin ardından ikinci kez bir Türk filmi bu ödülü kazanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort