ŞAİR

Nedim

Nedim (1681-1730)

Son Güncelleme 3 ay önce

Nedim 18. yüzyılın ilk yarısında yaşamış, devrinin ilk büyük şairidir. Asıl ismi Ahmet olan şair, Lale Devrinin en gözde isimlerinden olmuştu. Lale devrinin coşkun zevk, eğlence şairidir.

EDEBİ KİŞİLİĞİ: Nedim meydana getirdiği Nedimane üslubuyla söylediği neşeli ve coşkun gazelleriyle benzersiz bir şair olduğunu göstermiştir. Nedim asıl şöhretini gazel ve şarkılarıyla kazanmıştır. Kasidenin nesib bölümünde günlük hayattan izdüşümlerini görürüz. Bazen günlük hayatın sahneleri adeta canlı bir şekilde verilir.

Nedim, üzüntüyü, kederi, sıkıntıyı şiirine almamış, zevk, coşkunluk şiirinin vazgeçilmezi olmuştur.  Nedimin düşünce tarzı, devrinin düşünce tarzı ile uyum içerisindedir. Ve bu şiirlerine aksetmiştir. Nedimin şiirine konu edindiği doğallığı yanında hayallerinde zenginlik ve incelik göze çarpar. Mahallileşme cereyanı onun şiirlerinde daha da gelişmiştir. İstanbul şivesi Nedim’in şiir dili olmuştur.

Nedim, Epiküryenistler gibi anı yaşama, andan zevk alma düşüncesindedir. Bunu şiirlerinde bütün çıplaklığıyla görürüz. Kısacası Nedim yaşadığı dönemde üstad olarak kabul edilmesinin yanında kendinden sonraki şairleride etkilemiştir. Bir çok takipçisi çıkmıştır. Bu durum günümüze kadar devam etmiştir.

Divanı: En önemli eseridir. Hayatı hakkında bilgi verilmiştir. Eserde klasik divan düzeni vardır. Önce kaside ve tarihler. Gazelellerden sonra da şarkılara yer verilmiştir. Çağtayca yazılmış bir gazel ve şarkı arasında hece ölçüsüyle yazılmış bir de türkü vardır.

Safâyi Tezkiresi Takrizi:
Şehit Ali Paşa’ya yazılan dilekçedir.

Nigar-nâme: Kime yazıldığı belli olmayan içinde manzum bulunan maniye üslubuyla yazılmış bir mektuptur.

Sahifü’l-Ahbâr ve Ayni Tarihi: Çevirilerin bulunduğu bir eserdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort