SİYASETÇİ

Mustafa Tuna

Son Güncelleme 2 ay önce

 

Mustafa Tuna, 1957’de Şarkışla’da dünyaya geldi. 1980’de İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisi bölümünü bitirerek inşaat mühendisi ünvanını aldı. 1982’de yine İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nin Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak yüksek mühendis ünvanını aldı. 1982-1983 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim gördü.

Akademik gerekliliklerini tamamlamasının ardından “Atıksu Arıtma Tesisi Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” üzerine tez çalışmasını bitirdi. 1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nden Doktor Yüksek Mühendis ünvanını aldı. 1998’de kendisine Su Kirlenmesi ve Kontrolü alanında Üniversitelerarası Kurul tarafından Doçent unvanı verildi.

Özel sektördeki çalışmalarının yanı sıra çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi üzerine akademik çalışmalarını devam ettirdi. Ulusal ve uluslararası olmak üzere birçok bilimsel yayın yaptı. Mustafa Tuna, yapmış olduğu uluslararası yayınları sebebiyle TÜBİTAK’tan yayın teşvik ödülüne hak kazandı. Bir yandan bazı altyapı ve üstyapı projelerini ortaya koyarken; diğer yandan akademik faaliyetlerine devam etti ve çalışma konusuyla ilgili yüksek lisans tezlerde jüri üyesi olarak yer aldı.

Yazdığı makaleler ulusal ve uluslar arası birçok alanda yayınlandı. Ülke içinde ve dışında birçok seminer, konferans, sempozyum ve toplantılarda yer aldı.

AGİTPA Türk Grubu üyesi kimliğiyle çok sayıda uluslararası temaslarda bulundu. İTÜ Mezunları Eğitim Vakfı’nın kurucu başkanıdır. Aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odası ve Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyelikleri bulunmaktadır..

29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimleri sonucunda Sincan Belediye Başkanı oldu.

Melih Gökçek’in istifasının ardından 6 Kasım 2017 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort