SPORCU

Muhammed Ali

Muhammed Ali kimdir, ne zaman vefat etti? Muhammed Ali kaç yaşında öldü?

Özet
  • Doğum tarihi: 17 Ocak 1942, Louisville, Kentucky, ABD
  • Ölüm tarihi ve yeri: 3 Haziran 2016, Scottsdale, Arizona, ABD
  • Çocuklar: Laila Ali, Asaad Amin, Maryum Ali, Rasheda Ali, Hana Ali, Jamillah Ali, Miya Ali, Khaliah Ali, Muhammad Ali Jr.

Son Güncelleme 4 ay önce

Muhammed Ali , En Büyük ​​olarak anılan  profesyonel boks sporunun efsanelerinden biriydi. Onu çağdaşlarından ayıran şey, onun yaşamı boyunca tuttuğu değerlerdir. Dini özgürlük ve ırkçı adaleti kemerli biri olarak gören Ali, İslam’a geçti ve eski ismi olan Cassius Marcellus Clay adını Muhammed Ali olarak değştirdi.

Muhammed Ali

Kariyeri

Geçtiğimiz 100 yılın en tanınmış spor figürlerinden biri olan O, ağır boks şampiyonu Sonny Liston’ı nakavt ederek, 22 yaşındaki profesyonel boks sahasında dalgalanmalar oluşturdu. O günden bu yana, muhaliflerinin her birinin başlığını çizecek olan bu güçlü savaşçının geriye bakma niyeti yoktu.

Kariyeri boyunca, Ali, 56 maç kazandı ve 37’si nakavt oldu ve 5 kayıp verdi. En tarihi maçlar, Liston, Joe Frazier ve George Foreman’a karşıydı. O, ilk ve tek üçlü lineer Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu. İlginçtir ki, güçlü ve egemen olmaktan ayrı olarak Ali de aşırı derecede sesli ve maç öncesi rakibine laf atma törenine başladı.

Muhammed Ali Çocukluk ve Yaşam

Muhammed Ali

Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de dünyaya geldi. ailenin iki oğlundan en büyüğüdü. Babası reklamcılık yaparak billboardlar ve tabelalarla hayatını kazanan biriydi.

İlginçtir, genç Clay’ın kaderini değiştiren bir polis memuru idi. İkincisi bisikletin çalındığı zaman polise, Joe Martin’e soyanı kırbaçlamak istediğini söyledi. polis memuruda ona bunu yapmak istiyorsan boksu öğrenmen gerektiğini söyledi. ali bu sözlerin karşısında dahada boksa merak sardı.

Ödüller ve Başarılar

‘En Büyük’, ‘Yılın Savcısı’, ‘Yılın Sporcusu’, Yüzyılın Sporcusu ve ‘Yüzyılın Spor Kişiliği’ başlıkları ile onurlandırıldı Başkanlık Vatandaşları Madalyası ve Başkanlık Özgürlük Madalyası gurur vericiydi ve 2005 yılında Başkan George W. Bush tarafından kabul edildi.

O, Uluslararası Boks Salonlarına kabul edildi. Hollywood’un 6801 Hollywood Bulvarı’ndaki Hollywood Walk of Fame’sinde bir yıldız ile ismini duvara yazdırma onurunu kazandı.

Beyazperdenin deneyimli yönetmenlerinden Michael Mann, “Ali” adlı filmde, bu efsane boksörün Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Muhammed Ali’nin yaşamının en hareketli döneminden bir kesit sundu.

Aile

Ali yaşamı boyunca dört kez evlendi. eşleri Sonji Roi, Belinda Boyd, Veronica Porsche ve Yolanda’ydı. Genel olarak, yedi kızı ve iki oğlu vardı.

1984 yılında Parkinson hastalığı teşhisi kondu. Hastalık esas olarak boks sırasında başağrısı yaralanmalarının bir sonucuydu.

Ölümü

Uzun süredir Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali 3 Haziran 2016 tarihinde 74 yaşında solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort