YAZAR

Moliere

Moliere Eserleri

Son Güncelleme 1 ay önce

Jean-Baptiste Poquelin veya daha çok tanınan adıyla Molière 15 Ocak 1622 tarihinde doğmuş ve 17 Şubat 1673’de ölmüştür. Moleiere, Fransız oyun yazarı ve oyuncudur. Molière, mobilyacı olan Jean Poquelin ile bir zengin burjuva ailesinin kızı olan Marie Cresse’nin oğludur. Dünyaca ünlü oyun yazarı Hayat hikayesi ve eserleri hakkında kısa bilgiler şöyle:

Moliere annesini 10 yaşındayken kaybeder , babası ile arası hiç iyi değildir. Annesinin ölümünden sonra babası ile Paris’de Rue Saint-Honoré’de yaşadılar. İlk okul eğitimini Paris’te yaptı. 1641’de bu okuldan ayrıldı. Moliere babasının işini devam ettirmeye başladı ve bu arada hukukçu olmak için çalışmaya başlar.

Moliere 23 yaşında iken babasının işini bırakmaya ve Paris’ten ayrılmaya karar verir. Tiyatrocu güzel aktris Madelaine Bejart ile birleşip Illustre Théâtre adlı bir tiyatro topluluğu kurdu. Sahne adı olarak Fransa’nin Midi bölgesinde Vigan şehri civarında bir köy olan Molière ismini kullanmaya başladı. Moliere hem iyi aktörlük gücü hem de eğitimi dolayısıyla bu gezici tiyatro topluluğunun idarecisi oldu.

Moliere Gerçek yaşamda, hatta provalarda yaşadığı durumları kolayca bir oyun malzemesi haline getirmekte ustadır. Bu yüzden çoğu oyunlarında bir doğaçlama havası görülür; modeli önceden belirlenmiş bir oyun yazmaz, o anda bulduğu, eline geçen konuyu ya da insan tipini oyunlaştırır. Roller sık sık değişir, akıllı adam aptal duruma düşer. Oyunlarının tümünü, yayımlamak amacıyla değil, oynanmak amacıyla yazmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort