GAZETECİ

Mehmet Akyol

Son Güncelleme 2 ay önce

Gazeteciliğe, gazeteci Turan Dilligil’in sahibi olduğu Adalet gazetesinde 1973 yılında muhabir olarak başladı. Barış, Sözcü, Meydan, Vakit, Anayurt gazeteleri ve birçok derginin Genel Yayın Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Bilahare bir televizyonda Seçime Doğru programının yapım ve sunuculuğunu yaptı. Daha sonra, Yeni Şafak Gazetesinde “Kulis Arkası Notları ve Anadolu izlenimleri” başlığı altında köşe yazarlığı, bir süre Anadolu Basın Birliği Genel Sekreterliği yaptı.

Siyasi hayata bir partinin Gençlik Kolları İlçe Başkanlığı ile atıldı ve aynı partide Gençlik Kolları Genel Başkanlığına kadar yükseldi. Anavatan Partisi’nin kurulmasıyla birlikte iki dönem (10 yıl) Ankara İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. Bu görevi sırasında üç dönem Ankara İl Genel Meclisi Meclis Başkan Vekilliği ve üç dönem ANAP Grup Başkanlığı, bir dönem Bütçe Komisyonu Başkanlığı ve bir dönem de Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı yaptı.

Bu yıllarda en aktif rol aldığı kurumlar arasında “Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği Genel Başkanlığı”
oldu. Bu görevi süresince 4 kongre geçiren ve 9 yıl genel başkanlık yapan Akyol, son kongrede tabuları
yıkmak adına,10. yılda adaylığını koymadı.

Siyasi hayatının bir bölümünü Rahmetli Turgut Özal’ın başbakanlık döneminin son günleri ile cumhurbaşkanlığı sürelerinde yanında geçirdi. Bu bağlamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde özel toplantılar ve organizasyonlar yaptı. Özal’ın birçok yurtdışı ve yurtiçi gezilerine katıldı. Vefatından önce rahmetli Özal’ın kurmayı planladığı yeni parti ile ilgili olarak istişare ettiği ve özel çalışmalar yaptığı isimler arasında yer aldı. Aynı zamanda araştırmacı ve gazeteci-yazar olan Akyol, uzun bir süre TBMM’de Parlamento muhabirliği yaptı. Bunun sonucu olarak, bu kitabı ve Siyaset Çayırının Peşrevcileri adlı diğer kitabını yurt genelindeki araştırmaları ve TBMM çatısı altında yaptığı çalışmalar sonucunda yayınlama imkânı buldu.

1949 Kızılcahamam doğumlu olan Mehmet Akyol, 2004 yerel seçimlerinde yeniden Ankara İl Genel Meclisi üyesi seçildi. Bu görevi esnasında Meclis Başkan Vekilliği, Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı, Hukuk Komisyonu Başkanlığı, AR-GE Komisyonu Başkanlığı yapan Akyol, Ankara’da yayınlanan haftalık Beldemiz Ankara Gazetesi, Türkiye genelinde yayın yapan izlenimlerle Anadolu dergisi ve başkentlilerhaber. com’un genel yayın koordinatörlüğünü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort