FİLOZOF

Martin Heidegger

Martin Heidegger kimdir? Martin Heidegger hayatı

Özet
  • Martin Heidegger, varoluşçu felsefenin isimlerinden biri olarak bilinen Alman filozof.
  • Doğum tarihi: 26 Eylül 1889, Meßkirch, Almanya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 26 Mayıs 1976, Freiburg im Breisgau, Almanya

Son Güncelleme 3 hafta önce

Martin Heidegger, 26 Eylül 1889’da Baden eyaletinde doğdu. Çocukluğundan itibaren dine ve felsefeye eğilimli biri olarak yetişti. Felsefi çalışmalarıyla olduğu kadar, yaşamı ve çeşitli dönemlerde sergilediği politik tutumlarıyla da tartışma konusu oldu.

Freiburg Üniversitesi’nde Katolik ilahiyatı ve Hıristiyan felsefesi okudu ve 1914 yılında ilk çalışması ve doktora tezi, “Psikolojide Yargı Kuramı” ile dikkat çekmeye başladı. 1923’te Marburg’ta profesör oldu.

Martin Heidegger

 

1927 yılında” Varlık ve Zaman” yayımlandı ve yayımlanışından itibaren yalnızca varoluşçu felsefe açısından değil, 20. yüzyıldaki bir bütün felsefe tartışmaları bağlamında bir şekilde etkili oldu.

Nazilere katıldığı gerekçesiyle 1945’te üniversiteden uzaklaştırıldı ama sonra 1952’de yeniden üniversiteye dönebildi. 26 Eylül 1976’da yaşama veda etti. Zaman ve Varlık Üzerine, Nedir Bu Felsefe? Hümanizmin Özü, Metafizik Nedir?, Tekniğe ilişkin Soruşturma, Bilim Üzerine iki Ders Türkçe’ye kazandırılmış eserleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort