KİŞİLER

Marcus Antonius

Marcus Antonius Kimdir? Hakkında Bilgi

Son Güncelleme 4 hafta önce

Doğum           : MÖ 83

Ölüm              : MÖ 30

İngilizce Adı  : Marc Antony

Sezar‘ın komutasına giren Marcus Antonius, Galya ordu komutasını (M.Ö. 54) aldı. Sezar‘ın Tessera’daki Pharsalos’taki varlığıyla Pompeius’a karşı savaştı (M.Ö. 48). Aynı yıl süvari komutanı atandı. Konsey seçildiğinde (M.Ö. 46) diktatörlüğü kaldırdı.

Sezar‘ın öldürülmesinden sonra tüm mülk ve belgelerine el koydu. Halk Meclisinin kararında Gallia Cisalpina Eyaleti valisi olarak beş yıllığına (M.Ö. 44) atandı. M.Ö. 43 yılında Mutina Senato güçlerine yenildi. Aynı yıl, Triumvirlik (Üçlü İttifak) ile Lepidus ve Octavianus‘la birleşti.

Marcus Antonius

Sezar‘ın suikastçıları Cassius ve Brutus Makedonya’da Philippi Savaşı’nda Octavianus ve Marcus Antonius‘a (M.Ö. 42) yenildi. Bu savaşın ardından Triumvirler batı bölgelerini yeniden organize etti. Sezar’ın katilini ve Kleopatra‘yı sorgulamak için Anadolu’ya geçmesine rağmen (M.Ö. 41), Kleopatra‘nın etkisi altında İskenderiye’de kaldı. Parthlar, Anadolu topraklarını İonia’ya kadar fethettiler. Marcus Antonius bir ordu oluşturmak için Brindizi’ye geldi. Octavianus Güney İtalya’ya onunla savaşmak için geldi. Octavianus orduya müdahale ederek Marcus Antonius ile savaşmayı bıraktı. Brindizi Antlaşması’na göre, doğunun tamamı Marcus Antonius‘a (M.Ö. 40) bırakılmıştır. Marcus Antonius ve Octavianus, M.Ö. 38’de tamamlanan Triumvirliği Tarentum Antlaşması ile beş yıl daha uzattı. Antonius, Parthlara karşı üç sefer düzenlemiş ve onları Anadolu ve Suriye’den çekmiş; Partilerin müttefikleri Kommagene Krallığı ile antlaşma yapmıştır.

Marcus Antonius’un Ölümü

Doğudaki savaş bahanesiyle Antiocheia’ya gelen AntoniusKleopatra ile evlendi ve ona Kıbrıs, Suriye ve Kilikya’nın bir bölümünü verdi. Aynı yıl Parthlarla savaşında yenildi. Kleopatra‘nın cazibesinde 11 yıldır Mısır’da yaşıyordu. Çocuklarına krallık verdi. Bu olumsuz tavırlar sonucunda Octavianus’un savaş açmasıyla Actium’da yenildi (M.Ö. 31). Alexandria kuşatması sırasında, askerleri Octavianus’un tarafına geçince, Marcus Antonius, yenilgiyi kabul edemedi ve kendisini öldürdü (M.Ö. 30). Kleopatra ile aşk macerası birçok eserin konusu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort