GEZGİN

Marco Polo

Son Güncelleme 4 ay önce

13. yüzyılda dünyayı gezerek o zamanın şartlarına göre büyük bir başarıya imza atan İtalyan Kaşif Marco Polo‘yu kısaca tanıyalım mı? Ünlü gezgin ve tüccar kimdir, nerelidir, neler yapmıştır, neden dünyayı dolaşmıştır ve neler keşfetmiştir gibi sorulara cevapları ana hatlarıyla bulabileceğiniz kısa bir Marco Polo Biyografisini okuyun:

Marco Polo
Marco Polo

Marco Polo, 15 Eylül 1254 tarihinde Venedik’te doğdu. Babası Niccolo Polo da ünlü bir tüccar ve kaşiftir. Ailenin, İtalyan ya da küçük bir ihtimalle Macar olduğu söylenir. Daha küçük bir çocukken tüccar olan babasıyla Akdeniz’in ve Karadeniz’in limanlarını görmüş, seyehat tutkusu böyle gelişmiştir.

1271 yılında Babası, Papa dokuzuncu Gregorius tarafından, Kubilay Han‘a mektup götürmekle görevlendirince Marco Polo da onunla birlikte Pekin’e gitti. Anadolu, Mezopotamya, İran, Türkistan, Pamir Dağları, Gobi Çölü ve Çin rotasını izlediler, bu yolculuk 2,5 yıl sürdü.

Kubilay Han Marco Polo’ya Doğu ülkelerini dolaşması talimatını verdi. Poo; Tarih, etnografya ve coğrafya incelemeleri yaparak dolaştığı ülkelerde 17 sene yaşadı. 1292 tarihinde 18 ay süren Çin’den İran’a bir yolculuk daha yaptı.

1295 yılında memleketi Venedik’e geri döndü ve ticaret yapmaya başladı. 1298 yılında Cenevizlilere esir düştü. Esarette yolculuk maceralarını yazdırdı. II Millione adı verilen Seyahatnamesi coğrafi, etnolojik ve sosyolojik bilgiler içerir.

1299 yılında esaretten serbest kalarak Venedik’e geri döndü. Donata Badoer adlı bir kadınla evlendi ve üç çocuğu oldu. 1324 yılında 70 yaşındayken Venedik’te öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort