YAZAR

Lucien Goldmann

Lucien Goldmann kimdir? - Kitapları, Özgeçmişi

Özet
  • Lucien Goldmann, Rumen asıllı Fransız yazar ve edebiyat teorisyeni. Paris'teki Sosyal Bilimler İleri Araştırmalar Okulunda profesör olarak Marksist bir kuramcıydı.
  • Doğum tarihi: 20 Temmuz 1913, Bükreş, Romanya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 8 Ekim 1970, Paris, Fransa
  • Eğitim: Paris Üniversitesi, Bükreş Üniversitesi

Son Güncelleme 3 hafta önce

Lucien Goldmann 1913’de Bükreş’te (Romanya) doğdu. Bükreş Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Viyana’da (Avusturya) bir yıl felsefe okudu.

1934’de Paris’e (Fransa) gitti. Paris Üniversitesi’nde hukuk, Sorbonne Üniversitesi’de edebiyat öğrenimi gördü. İki yıl kadar Cenevre’de Jean Piaget’ylc çabştı. Bir süre ataşe olarak görev yaptı. Paris Bilimsel Araşatırraalar Ulusal Merkezi’nde araştırmacı olarak bulundu. 1956’da Sorbanne’da edebiyat doktorası yaptı. 1958’den sonra bir yüksek okulu yönetti, bu arada edebiyat toplumbilimi ve felsefe toplumbilimi okuttu.

Lucien Goldmann
Lucien Goldmann

 

1961 ‘den sonra Brüksel’de toplumbilim çalışmaları yaptı. 1970 ekiminde öldü. Marksis düşünürlerin en önde gelenlerinden biri olan Lucien Goldmann, felsefe, felsefe toplumbilimi, edebiyat toplumbilimi alanlarındaki ilginç çalışmalanyla tanınır.

Lucien Goldmann, İnsan Bilimleri ve Felsefe’de felsefeyle toplumbilim ilişkilerini araştınyor. Felsefe nedir? Niçin felsefe yaparız? Felsefe hangi noktalarda toplumbilimle, siyasetle, tarihle bütünleşir? Goldmann bu arada çeşitli ideolojileri ve öğretileri ele alıyor, bunlann özelliklerini belirterek derinlikli eleştirilere yöneliyor. Bu kitaptaki sorunlara daha kolay girebilmek için yayınlarımız arasında çıkmış olan Diyalektik Araştırmalar’ın incelenmesinde yarar vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort