GAZETECİ

Leyla Umar

Leyla Umar Biyografisi

Özet
  • Doğum tarihi: 6 Temmuz 1928, Ankara
  • Ölüm tarihi ve yeri: 16 Kasım 2015, Suadiye, İstanbul
  • Eş: Refik Erduran (e. 1958–1960)

Son Güncelleme 2 ay önce

Ünlü gazeteci ve Milliyet Gazetesinin ilk kadın muhabiri olan Leyla Umar’ın tam adı Refika Leyla Umar’dır. 6 Temmuz 1928 tarihinde Ankara‘da doğmuş olup Selanik kökenli bir aileye mensuptur. Babasının adı İhsan Umar’dır. Ayşe Mihriban Alam ise annesidir. Dedesi Mithat Alam Kudüs’ün son mutasarrıfıdır.

1950-1955 yılları arasında Amerikan Konsolosluğu’ndaki görevli Amerikalı çalışanlara beş yıl boyunca Türkçe dersi verdi. 1955 yılından sonra Milliyet gazetesinde, tek kadın gazeteci olarak ‘Cemiyet haberleri’ adı altında yazılar yazdı. Bir dönem Londra ve Amerika’da yaşadı Londra BBC kanalı Türkçe bölümünde dört yıl boyunca görev yaptı.  GAMMA ve SIPA ajansları sayesinde yayınladığı haberler dünyanın 42 ülkesinde yayınlandı.

Çeşitli yazıları Şevket Rado‘nun Hayat, Metin Toker‘in ünlü Akis, Yusuf Ziya Ortaç‘ın Akbaba dergilerinde de yayınlanmaya başladı.

Dünyaca tanınmış liderler Fidel Castro, İdi Amin, Nelson Mandela, Carlos Menem, Arafat, Raissa Gorbaçov, Felipe Gonzales çeşitli röportajlar yapma imkanını buldu .

Umar, Gazeteciler Cemiyeti üyesidir. Sokak Çocukları Derneği Başkanı Yusuf Kulca ile ortak projeler yürütmüştür. Öldükten sonra bütün mal varlığını sokak çocuklarına bağışladı.

16 Kasım 2015 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort