DEVLET BAŞKANI

Kutuz

Son Güncelleme 2 ay önce

Kutuz ve Baybars kimdir, Kutuz ne zaman ve nerede yaşamıştır, Memlük sultanı Kutuz hakkında bilgi.

Mısır-Suriye Türk-Memlük imparatorlarının üçüncüsü, Baybars’tan sonra Memlük Sultanlarının en büyüğüdür.

Harzemşah Türk Hakanları hanedanına mensup olduğu söylenen Kutuz, ilk Memlük imparatorları olan Sultan Aybey’le oğlu Sultan Ali devirlerinde en yüksek mevki olan saltanat naipliğine kadar yükseldi.

Bu sıralarda Bağdat’ı Moğollar’ın aldığı, Abbasi Halifesinin şehit edildiği haberi Mısır’a geldi. İslam alemi dehşet içinde kaldı. Bu görülmemiş tehlikeyi ancak Kutuz’un karşılayabileceği anlaşıldığından, kendisine saltanat teklif edildi. Çocuk yaşında olan Sultan Ali tahttan indirildi. Kutuz, 1259’da 3. Memlük Sultanı oldu.

 

Bu sıralarda Moğollar, Sina yarımadasına dayanmışlar, dünyanın en kudretli İslam devleti olan Mısır Türk İmparatorluğunun en değerli eyaletlerini çiğnemişler, Mısır kapılarını zorluyorlardı.

Büyük bir ordu hazırlayan Sultan Kutuz, Moğollar’ı karşılamak üzere Filistin’e geldi Ayn-Calüt denilen yerde dünyanın en büyük iki ordusu karşılaştı. Moğollar ilk hamlede öyle şiddetle taarruza geçtiler ki, Türk ordusu dağılır gibi oldu. Yalnız, Sultan Kutuz’un tam zamanında savaş alanına sürdü ğü taze kuvvetler önünde Moğollar kesin bir bozguna uğradılar. Kutuz, perişan halde kaçan Moğollar’ı kovalayarak, aralarında başkomutanları Ketboğa Noyan da olmak üzere, hepsini kılıçtan geçirdi.

Moğollar karşılarında Sultan Kutuz gibi Türk tarihinin en büyük kişilerinden birini bulmamış, Mısır’ı da Irak ve Suriye gibi egemenlikleri altına almış olsalardı, İslâm dininin geleceği tehlikeye girerdi. Çünkü Moğollar, bilindiği gibi, Haçlılar’la, Latinler’le işbirliği yapmaktaydılar.

Zafer haberi Şam’da büyük sevinç yarattı. Halk, öc almak için, Moğollarla işbirliği yapan Hristiyan ve Yahudiler’i öldürdü. Şam’a gelen Sultan Kutuz, Habeşistan’dan Fırat boylarına kadar kesin bir egemenlik kurdu, Moğollara, Latinler’e karşı kutsal savaş bayrağını ele aldı. Yalnız, en değerli komutanı Baybars tarafından, ona karşı vaadini yerine getirmediği için, zehirlenerek öldürüldü. Kutuz kadar az saltanat sürüp tarihin akışında bu derecede önemli etkide bulunan başka bir hükümdar yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort