DEVLET BAŞKANI

Kral Midas

Son Güncelleme 2 ay önce

Kral Midas’ın kim olduğunu bilmeyenler için yaşam öyküsünü ve biyografisini sunuyoruz. Kral Midas ne yapmıştır, başından geçen olaylar nelerdir?

Frigya’nın efsane kralı olan Midas, Gordion şehrinde yaşamıştır. Kral olması, ülkeyi yönetme biçimi ve ölümüyle efsaneleşmiştir.

Milattan önce 738 yılından milattan önce 696’ya kadar tam 42 yıl hüküm süren Kral Midas daha çok kulaklarıyla meşhur olmuştur. İcraatlarıyla halkın sevgisini kazanmasına rağmen, kendisi hayattan nefret ettiği için halkının bu sevgisine ayni duygularla karşılık verememiştir.

Kral Midas’ın Eşek Kulakları Efsanesi Nedir?

Kır Tanrısı Pan ile Yunan Tanrısı Apollon arasındaki bir müzik yarışması için Kral Midas yargıç olarak seçilmiştir. Midas’ın oyun Pan adlı tanrıya olmuş ama diğer yargıç Apollon’u seçmiştir. Ardından tanrı Apollon çok sinirlenmiş ve müzikten anlamamakla itham ettiği Kral Midas’a eşek kulaklarının çok yakışacağını düşünerek sahip olduğu güçle Midas’ın normal kulaklarını adeta bir eşek kulağına çevirmiştir.

Önceleri Midas susar ve bunu kimseye anlatmaz fakat günün birinde kuaförü bu gerçeği anlar ve Kral Midas da daha fazla dayanamayarak bu gerçeği gidip bir kuyuya haykırır.
Yerin kulağı vardır derler ya, işte bu da doğruymuş ki, efsaneye göre kuyudan sulara, sulardan sazlara ve böylece tüm halka bu sır yayılmış.
Böylece artık halkı Midas’ın eşek kulaklarıyla dalga geçmeye ve hakaret boyutuna varan sözler söylemeye başlamış. Hatta iş öyle bir noktaya gelmiş ki, artık gölge oyunlarında bile mizah konusu haline gelmiştir.

 

Buna daha fazla katlanamayan Midas kulaklarını kestirir ama lanetlendiği için kulakları bir zaman sonra eskisinden daha kötü görünen bir hale gelir. Midas tanrıya yalvararak af diler ve affedilir. Fakat tanrı onu affetmekle kalmaz, sessiz sedasız canını alarak mezara koyar.

Kral Midas’ın Altın Efsanesi Nedir?

Satiros isimli tanrı günün birinde Frigya ülkesini geziyorken Kral Midas’ın muhteşem gül bahçelerini beğenir ve orada uyur. Onu bulan Kral Midas tam 10 gün süresince misafir olarak ağırlar.

Bundan çok hoşlanan tanrı Satiros, Kral Midas’a dile benden ne dilersen der.

Bunu duyan Midas ise dokunduğum her şey altına dönüşsün der ve isteği kabul olunur.

Artık Kral Midas’ın elini sürdüğü her şey altın haline gelir. İlk başlarda çok hoşuna gitse de, zamanla dokunduğu yiyeceklerin yada içeçeklerin bile altına dönüşmesi canını sıkmış ve hayatını zorlaştırmıştır. Dolayısıyla bir süre sonra artık bundan vazgeçtiğini tanrı Dionisos’a ifade eder ve her şeyi normale çevirmesini ister.

Tanrı Dionisos ise ona gidip Paktalos adlı ırmakta yıkanması gerektiğini eğer bunu yaparsa her şeyin eskiye döneceğini söyler. Kral Midas bu şartı hemen yerine getirerek kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort