KİŞİLER

Kösem Sultan

Kösem Sultan (Mahpeyker Sultan)

Özet
  • Doğum tarihi: Tinos, Yunanistan
  • Ölüm tarihi ve yeri: Eylül 1651, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul
  • Eş: I. Ahmed (e. ?–1617)
  • Defin tarihi ve yeri: Sultan Ahmet Camii, İstanbul

Son Güncelleme 3 ay önce

Kösem Sultan (Mahpeyker Sultan). Osmanlı hanedanın ünlü valide sultanlarından biridir (1539 – 1651). Hangi milletten olduğu, nerede doğduğu, saraya nasıl girdiği kesinlikle belli değildir. Kösem Sultan, sarayda padişah I. Ahmet’in ilgisini çekti ve sözü en çok geçen eşi oldu. Padişahtan dördü erkek, ikisi kız olmak üzere altı çocuk dünyaya getirdi. Bunlardan, Murat (IV, Murat) ve İbrahim padişah oldular.

Kösem Sultan, I. Ahmet’in 1617’de ölmesi üzerine genç yaşta dul kaldı. I. Ahmet’in kardeşi I. Mustafa padişah oldu. O da Yeni saraydan Eski saraya gönderildi. Fakat I. Mustafa’nın ve II. Osman’ın hükümdarlıkları döneminde, devlet yönetiminde sözünü geçirmeyi sürdürdü. Özellikle yarı deli olan I. Mustafa’nın padişahlıktan indirilmesinde ve IV. Murat’ın hükümdarlığa getirilmesinde etkili oldu. Bundan sonra valide sultan olarak çocuk yaştaki yeni padişah adına devlet yönetimini eline aldı. Bu durum, IV. Murat’ın 21 yaşına gelip devleti kendisi yönetmeye başlamasına kadar sürdü.

Kösem Sultan yine de isteklerini padişaha kabul ettirebiliyordu. Fakat IV. Murat’ın. kendi çocukları olan kardeşleri Süleyman ve Kasım’i öldürmesine engel olamadı Yalnız İbrahim’in hayat ta kalmasını sağladı. İbrahim’in 1740’da, hükümdar olmasıyla yeniden devlet yönetiminde sözünü geçirmeye başladı. İbrahim, bir süre sonra, kimseyi ve bu arada annesini de dinlemez oldu.

Değerli devlet adamlarını, hiç bir önemli neden olmadan öldürttü. Kösem Sultan Topkapı sarayından ayrılmak zorunda kaldı. Devlet adamlarının ve ocak ağalarının isteklerine uyarak İbrahim’in hükümdarlıktan indirilmesine karşı çıkmadı. Yedi yaşındaki torunu IV. Mehmet padişah oldu.

Kösem Sultan, sarayda kalmayı ve devlet yönetimini eline almayı başardı. İbrahim’i yeniden padişah yapmak isteyenler de vardı. Kösem Sultan. bu durumun kendisi için büyük bir yıkım olacağını düşünerek oğlu İbrahim’in öldürülmesini sağladı. IV. Mehmet’in (Avcı Sultan Mehmet) padişahlığının yıllarında, bir hükümdar gibi saltanat sürdü, Kendisinin en büyük dayanağı Yeniçeri ocağı idi. Ocağın ileri  gelenleri, her istediklerini yapabiliyorlardı. İçlerinde çok zengin olanlar vardı. Bunlara karşı IV. Mehmet’in annesi Turhan Sultanın önderliğinde ayrı bir grup meydana geldi. Bu yüzden devlet yönetimi daha çok bozuldu. Anadolu’ da ayaklanmalar çıktı.

Kösem Sultan ve taraftarları IV. Mehmet’in hükümdarlıktan indirilip zehirlenmesine ve kardeşi Süleyman’ın yerine geçirilmesine karar verdiler. Bu suikast hazırlığı önceden duyuldu. Turhan Sultandan yana olanlar ve ocak ağalarının baskısından bıkan saray ağaları toplanarak silahlandılar. Bir gece yarası Kösem Sultanın dairesi önüne geldiler; kapıcıları öldürerek içeri girdiler. Kösem Sultanı saklandığı yerden çıkararak boğdular. Cesedi I. Ahmet’in türbesine gömüldü.

Kösem Sultandan büyük bir servet kaldı. Eli şıkı bir kimse de değildi. Çevresindekilere yardım ederdi. Hayır için yaptırdığı eserler de vardır. Devlet yönetiminde söz sahibi olabilmek için oğlunu bile öldürtmekten çekinmemiştir. Tarihe kötü bir ad bırakmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort