KİŞİLER

Kiziroğlu Mustafa

Ali Aladağ Malatyalı Kiziroğlu Mustafa Bey

Son Güncelleme 3 ay önce

Kizir köyünde birbirine uzak yirmi beş kadar ev varmış ve bunları yöneten kişiye günümüzdeki adı ile “Kizir” adı verilirmiş. Bahsedilen zamanın kiziri adaleti ile meşhur olmuş ve ünü tüm Anadolu’ya yayılmış. Kimse onun korkusundan hainlik yapıp başkalarına zarar veremezmiş. İşte bu kizirin bir oğlu olmuş. O da aynı babası gibi adil bir insanmış ve kötülük yapmak o varken kimsenin aklına gelemezmiş. İşte bu çocuk Kiziroğlu Mustafa Bey’miş. Daha küçükken at binip ava giden yiğit bir çocukmuş.

Köroğlu’nun Köye Gelişi

Zaman gelir Köroğlu Kısır Dağları’nda Ferro deresine yerleşerek doğudaki haksızlıkları bitirmek ister.  Rivayete göre Köroğlu Kizir köyüne de gelir ve “buraların adaleti benden sorulur der” o sıralar köyde olmayan Kiziroğlu durumu öğrenince Köroğlu’nun karşısına çıkar ve “Benim yurdumda saltanat süremezsin” der. Aralarında geçen bu tartışmadan sonra ikisi de birbirini kötü olarak tanır.

Yiğitlerin Kavgası

İki yiğit birbiri ile dövüşe tutulmuş. At üstünde de, kılıçla da, güreşle de yenişememişler. Bu arada Mustafa Bey’in atı Ala Paça ile Köroğlu’nun atı Kırat birbiri ile güreşe başlamış ve Ala Paça Kırat’ı alt etmiş. Bunu gören Kiziroğlu şevke gelmiş ve Köroğlu’nu altına almış. Tam bıçağı vuracakken Köroğlu ” Bana müsaade et karımla ve yiğitlerimle helalleşeyim” demiş.

Köroğlu almış sazı eline ve Kiziroğlu ile aralarında geçenleri  türkü  ile karısına anlatırken Kiziroğlu duymuş ve içeri girerek Köroğlu’na sarılmış. “Sen benden daha yiğitsin Köroğlu” demiş. Köroğlu ise ” Sen varken ben daha buralarda durmam” demiş ve tekrar batıya doğru dönmüş.

Yaşadıkları coğrafyanın farklı olması ve dönem özellikleri göz önüne alınınca bu iki yiğidin karşılaşması zor gibi gözüküyor. Ancak Anadolu insanı onları bir araya getirerek yüceltmeyi bilmiştir.

İşte Kiziroğlu türküsünün sözleri

(Ah)
Bir Hışmınan Geldi Geçti
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bu Dağları Deldi Geçti
Kim Kim Kim Kim
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir Bey Oğlu Bir Bey Oğlu

(Ah)
Bir At Biner Ala Paça
Mecel Vermez Kırat Kaça (Hey)
Az Kalsın Ortamdan Biçe
Kim Kim Kim Kim
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir Bey Oğlu Bir Bey Oğlu

(Ah)
Hay Edende Haya Teper
Huy Edende Huya Teper (Hey)
Köroğlunu Çaya Teper
Kim Kim Kim Kim
Kiziroğlu Mustafa Bey
Bir Bey Oğlu Bir Bey Oğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort