MÜZİSYENŞARKICI

Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu Kimdir? Kazım Koyuncu Biyografisi ve Hayatı

Özet
  • Doğum tarihi: 7 Kasım 1971, Sugören
  • Ölüm tarihi ve yeri: 25 Haziran 2005, American Hospital
  • Kardeşleri: Niyazi Koyuncu, Oğuz Koyuncu, Canan Koyuncu, Orhan Koyuncu, Hüseyin Koyuncu

Son Güncelleme 1 hafta önce

Kazım Koyuncu Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Yeşilköy’de 7 kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 mayıs 1972’dir. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin “üstadım” dediği  “kemençeci Yaşar” lakabı ile tanınan Yaşar turna’nın yanında türkü dinleyerek geçer.

İstanbul’a Üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi siyasi bilgiler Fakültesi’nde siyasi nedenlerle ayrılır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılır. 1992’de henüz 20 yaşında iken Ali Elver ile “Dinmeyen” adlı özgün müzik grubunu kurar ve profesyonel müzik hayatına başlar.

Zamanla lazca müzik yapmak için bu gruptan ayrılmışsa da Rock’tan kopamaz ve geleneksel laz halk müziğini Rock tabanlı yorumlamaya başlar. 1993’te Mehmedali Barış beşli ile birlikte zuğaşi berepe (denizin çocukları) adlı Rock müzik grubunu kurar. Lazca Rock yapma iddiası ile yola çıkan ve 1995’te “Va Mişkunan” (Bilmiyoruz), 1998’de “igzas” (gidiyor) adlı albümleri yaparak bu iddialarını da gerçekleştiren grup, sınırlı sayıda basın (yalnızca 130 adet) basılmış bir konser albümü (bruxel Live) çıkardıktan sonra 1999 yılında dağılır.

Küçükken tüm ülkeyi Laz sanmıştım!
Meğerse her renkten çiçek yaşıyormuş bu ülkede.
Benim için Diyarbakır ile Karadeniz’in arasındaki
tek fark, Diyarbakır’da denizin olmamasıdır..
Kazım Koyuncu..

 

Kazım Koyuncu tek başına müziğe devam eder ve “salkım söğüt” adlı projelerin ikincisinde 3 şarkıyla yer alır. 2001’de “viya” adlı ilk solo albümünü çıkardıktan sonra özel bir televizyonda yayınlanan popüler tv dizisi “Gülbeyaz” müziklerini yapınca yurt çapında tanınır. Daha sonra Kemal Sahir Gürel ile birlikte “sultan makamı” adlı televizyon dizisinin müziklerini hazırlar. Karadeniz müziğinin güçlü temsilcilerinden Fuat saka, Volkan Konak ve Bayar Şahin ile birlikte düzenledikleri büyük ilgi gören “Hey gidi Karadeniz” konserler dizisinin de öncülüğünü yapar ve Nisan 2004’te çıkardığı ikinci solo albümü “Hayde” ile popülaritesini arttırır.

2004’ün sonunda sanatçıya Akciğer kanseri teşhisi konulur ve kanser tedavisi görmeye başlar. 25 haziran 2005’de 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirir. Ölümünden sonra 16 şarkının 4 tanesi konser kaydı 4 tanesi demo kayıt, geri kanı ise farklı albümlerde, Grup patika/ Aşk beni büyütmedi, Seyduna, Tuncay Akdoğan/ Bir nehir ki ömrüm, Dinmeyen /sisler bulvarı, dizi müziği yer alan ‘Dünya’da Bir Yerdeyim’ albümleri halk evleri tarafından 18 aralık 2006’da çıkartılır. Bu albümün geliri ile Kazım Koyuncu Kültür Merkezi çalışmalarına başlar ve halen çeşitli atölye çalışmaları ile katılımcılarına ücretsiz eğitim verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort