SİYASETÇİ

Kazım Karabekir

Son Güncelleme 2 ay önce

Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda önemli katkılar yapan asker, komutan ve cumhuriyet dönemi milletvekili olan Kazım Karabekir 1882 yılında doğmuştur. 1896’da İstanbul Fatih Askeri Rüştiyesi’ni, 1899’da Kuleli Askeri İdadisi’ni, 1902’de Harbiye Mektebi’ni ve 1905’te de Erkân-ı Harbiye Mektebi’ni bitirdi.

Askeri okulları bitirdikten sonra orduya yüzbaşı olarak girdi. 31 Mart 1909 isyanında Hareket Ordusu’nda Atatürk ile görev yaptı. 1910 Arnavutluk İsyanı’nda da çalıştı. 14 Nisan 1912’de binbaşı oldu. 1914’te yarbay oldu. Çanakkale Savaşı’na katıldı burada albaylığa yükseldi.

1917’de Diyarbakır’daki 2. Kolordu komutanlığına getirildi. 1918’de Erzincan ve Erzurum’u Ermeniler’den ve Ruslar’dan temizledi. Sarıkamış, Kars ve Gümrü Kalelerini ve Karaköse’yi işgalden geri kurtardı. Bu başarılarıdan ötürü Mirliva (Tümgeneral) rütbesine getirildi.

Kurtuluş Savaşı’nda Katkıları ve Başarıları:

Erzurum Kongresi’nin toplanmasında büyük katkıları oldu. Kurtuluş Savaşı’nda Edirne milletvekilliği ve Doğu cephesi komutanlığı yaptı. Ermeniler’in eline geçen Sarıkamış, Kars ve Gümrü Kalelerini geri aldı. 15 Kasım 1920’de Ermeni ordusunu kesin olarak yendi.

Birinci meslisin ilk siyasi başarısı olan Gümrü Antlaşması’nı imzaladı. Karsı geri aldı, korgeneralliğe yükseldi.

Cumhuriyet Döneminde:

Kurtuluş Savaşı’nın bittikten sonra I. Ordu müfettişı oldu. 1923’te İstanbul milletvekili seçildi. TBMM’deki Dörtler Grubu’nu destekledi. Askerlikten ve Halk Fırkası’ndan istifa etti.

17 Kasım 1924’te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası’nın başkanlığına seçildi. Parti, 3 Haziran 1925’te, Şeyh Sait ayaklanması nedeniyle kapatıldı.

Atatürk’e karşı yapılan İzmir suikasti nedeniyle yargılandı ama beraat etti. Siyasi hayatına 12 yıl ara verdi. 6 Ocak 1939’da yeniden İstanbul milletvekili oldu. 1946’da TBMM başkanlığına seçildi.

26 Ocak 1948 tarihinde Ankara’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort