BİLİM İNSANIMUCİT

James Watt

Son Güncelleme 3 ay önce

James Watt, çalışmalarıyla Sanayi Devrimi’nin başlamasına neden olan en önemli şahsiyetlerden biridir. İskoçya kökenli bir bilim adamı ve mühendis olan Watt, 1736 tarihinde Greenock’ta doğmuştur. Buhar Motorunu geliştirerek dünya tarihinde çok kritik bir iş yapmıştır. Çünkü Buhar motoruyla sanayide makineleşme hızlanmıştır.

Çocukluğunda sık hastalandığı için okula devamlı gidememiştir. Eğitimini aileden alan James erken yaşta annesini kaybeder. Londra’ya gidip ölçü aletleri yapımını öğrenir. Glasgow’da Profesör Joseph Black’ın yardımıyla bir atelye açar ve burada buhar motoruyla alakalı çalışmalar yapmaya başlar.

James Watt
James Watt

Çalışmalarıyla, daha önce Thomas Newcomen tarafından geliştirilen Buhar makinesini sanayide kullanımına uygun hale getirdi. Aslında bunu, bir buhar motorunu tamir ederken yaptı. 1794’te bir ortağıyla şirket kurdu ve buhar makineleri üretmeye başladı.

Emekli olduğunda da boş durmamış ve şu icatları yapmıştır:

  • Teleskop ile mesafe ölçümü.
  • Mektup kopyalama cihazı
  • Yağ lâmbasında iyileştirmeler,
  • Buhar merdanesi,
  • Heykel kopyalama cihazı.

Watt yaptığı çalışmalarla elektrik endüstrisinin gelişmesine katkıda bulunmuş ve ismi elektriksel gücün (P=V.I) birimi kabul edilmiştir. 1767’de kuzeni Margaret Miller ile evlenmiş ve 6 çocuk sahibi olmuştur. Daha sonra ikinci evliliğini yapmıştır.

19 Ağustos 1819 tarihinde vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort