DEVLET BAŞKANI

IV. Henry (İngiltere)

Son Güncelleme 3 ay önce

Doğum           : 3 Nisan 1367

Ölüm              : 20 Mart 1413

IV. Henry Nisan 1367’de Lancashire’da dünyaya geldi. Anne ve babası kuzendi. Babası John Gaunt, III. Edward’ın yaşayan üçüncü oğluydu. Annesi ise III. Henry soyundan gelmekteydi.

1377 yılında kuzeni II. Richard kral oldu. 1386’da IV. Henry muhalif liderlerden oluşan bir gruba katıldı. Bu grup kralın en yakın arkadaşlarını sürgüne yollayan, krala kendilerini kabul etmesi konusunda baskı yapan bir gruptu. 1386 yılında Richard, onun bir saray üyesiyle kavga etmesini bahane ederek onu kovdu. Böylece intikamını almış oldu.

Ertesi yıl babası Gaunt John öldü. Richard, aile mülklerini ele geçirdi, onu mirastan mahrum bıraktı. Henry’nin İngiltere’yi istila etmekten başka çaresi kalmadı. Birçok kesim kralın eylemlerinden rahatsız olduğundan çok az muhalefetle karşılaştı. Richard Ağustos ayında teslim oldu. Henry, Ekim 1399’da Richard‘ın kendi iradesiyle tacı bıraktığını iddia ederek krallık tacını giydi.

Hükümdarlık Dönemi

IV. Henry‘nin ilk görevi pozisyonunu pekiştirmekti. Çoğu isyan kolaylıkla çökertildi, ancak 1400’de Owen Glendower’ın isyanı daha ciddi oldu. 1403’te Glendower, Henry Percy Northumberland Kontu ve Hotspur adı verilen oğlu Henry ile ittifak kurdu. Hotspur’ın kısa süren ayaklanması, IV. Henry‘nin meydan okuması ile Temmuz 1403’te Shrewsbury yakınlarında yapılan savaşta sonlandı. Bu savaşta Hotspur öldürüldü. Northumberland’ın 1408’deki isyanı hızla bastırıldı ve IV. Henry‘nin otoritesine yapılan son silahlı meydan okuma oldu. Bununla birlikte, İskoç sınırı baskınlarını bastırmak ve Fransızlarla çatışma yapmak zorunda kaldı. Bu faaliyetleri finanse etmek için parlamento hibelerine güvenmek zorunda kaldı. Parlamento onu yanlış mali harcamalardan ve yetkileri üzerinde toplamasından dolayı suçladı.

IV. Henry‘nin sağlığı bozulduğunda, Canterbury Başpiskoposu Thomas Arundel ile iktidar mücadelesi başladı. Bunun yanı sıra kardeşleri ve oğlu Prens Henry arasında anlaşmazlıklar yaşanmaya başladı. 1408’den 1411’e kadar ülke başta Başpiskopos Arundel, sonrasında Prens Henry tarafından yönetildi. İç savaş patlak veren Fransa’ya karşı nasıl bir politika uygulanacağı üzerine yapılan tartışmalar gerilimi arttırmıştı. Prens Henry Fransa’da savaşa devam etmek istedi ancak kral barıştan yana idi. Prens ve babası arasındaki huzursuz ilişkiler, IV. Henry‘nin 20 Mart 1413’te Londra’da ölümüne kadar devam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort