BİYOLOGYAZAR

Isaac Asimov

Isaac Asimov Kimdir?

Özet
  • Isaac Asimov, Boston Üniversitesi'nde biyokimya profesörlüğü yapmış Amerikalı yazar ve biyokimyager. Daha çok bilimkurgu ve popüler bilim yazarlığı yapması ile tanındı. Hayatı boyunca 500'den fazla kitap 90.000 kartpostal yazdı ve üretkenliği ile bilinirdi.
  • Doğum tarihi: 2 Ocak 1920, Petrovichi, Rusya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 6 Nisan 1992, Brooklyn, New York, ABD

Son Güncelleme 3 hafta önce

Çoğu çevreler onun bu dünyadan değil, uzaydan geldiğini düşünse de Isaac Asimov, 1920 yılında Rusya’da doğmuştur. O, üç yaşındayken ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etmiştir. New York’da büyümüştür ve 20’ li yaşlarına gelmeden, bilim kurgu hikayeler yazmaya başlamıştır. Dünyada bilim kurgunun yayılmasına ve gelişimine büyük katkısı olan, en iyi bilim kurgu yazarı kabul edilir.

Isaac Asimov’un hayat hikayesi nedir?

Kimyager olmaya karar vermiş ve Colombia Üniversitesinden 1939 yılında mezun olmuştur. Kimya dalında doktorasını almış, bu üniversitede ders vermeye başlamıştır. Boston üniversitesinde profesör olmuştur. 1942 yılında Gertrude Blugerman ile evlenmiş ve 2 çocuğu olmuştur. 1973 yılında ilk eşinden boşanmış ve Janet Jeppson ile evlenmiştir. 1983 yılında by-pass ameliyatı olurken AIDS’li kan verildiğinden, enfekte olarak bu hastalığa yakalanmıştır.

Isaac Asimov
Isaac Asimov

6 Nisan 1992’de bu hastalıktan dolayı vefat etmiştir. Ölümünden 10 yıl sonra, kamuoyuna bu hastalıktan öldüğü açıklanmıştır. Yazdığı bilim kurgular ve bilim kitapları ile ünlenmiştir. Kurgu olmayan çok sayıda eserin yanı sıra, fantezi dalında da yazmıştır. Asimov, bilim kurgu dalının ustasıdır. Robert A. Heinlein, Arthur C. Clarke ile birlikte yaşadığı dönemde, üç büyük bilim kurgu yazarından biri olarak kabul edilmiştir.

1941 yılında yayımlanan Nightfall adlı kısa bilim kurgu öyküsü, dünyanın en ünlü bilim kurgu öyküsü olarak kabul edilmektedir. 1968 yılında, Amerikan Bilim Kurgu yazarları adlı kuruluş tarafından, o zamana dek en iyi kısa bilim kurgu olarak kabul edilmiştir.

Başlıca eserleri nelerdir?

Ortaya koyduğu eserleri: Çelik Mağaralar, Güneşin Tanrıları, Şafağın Robotları, Kurtarıcı, İmparatorluk Kurulurken, İmparatorluk, Altın Galaksi, Gizli tanrılar, Galaksi Çöküyor, Vakıf ve Dünya, Robotlar, Sonsuzun Tohumları, İntikam Tanrıçası, Tanrılar ve İmparatorlar, Zamandan Kaçış, Hedef Beyin ve Evrenin çanları olarak sayılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort