TARİHÇİ

İlber Ortaylı

Özet
  • Doğum tarihi: 21 Mayıs 1947, Bregenz, Avusturya
  • Eş: Ayşe Özdolay (e. 1981–1999)
  • Çocuklar: Tuna Ortaylı Kazıcı
  • Kardeşleri: Nuriye Ortaylı, Enver Ortaylı, Emeldar Ortaylı

Son Güncelleme 3 ay önce

Ünlü Tarih Profesörü İlber Ortaylı; 1947 yılında Avustralya’da doğmuş Kırım tatarıdır.Kendisi; 2 yaşına vardığında ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç ederler. Eğitimini Avusturya Lisesinde tamamlar. Ankara  Üniversitesi Tarih bölümünü bitirir. Prof.Dr.Halil İnalcık ile Yüksek Lisans çalışması yapar.Birçok yabancı ülkede misafir öğretim üyeliği yapmıştır.

1989 yılında ise Türkiye’de profesör ünvanını almıştır.1989-2002 tarihlerinde Ankara Üniversitesi İdare Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmıştır. 36 kaynak eser yazmış olan Ortaylı ortalama 15 dil bilmektedir. 1981’de Ayşe Özdolay ile evlenip Tuna adında bir kızı vardır.

1999 yılında ise eşinden ayrılmıştır.Sosyal medya hesapları kullanmamaktadır sebebi ise bilgisayar ve internet kullanmayı bilmediğini söylemiştir. Minyatür otomobil koleksiyonu vardır. Kütüphanesinde 30000 kitabı vardır. Bunlardan bir kısmını Galatasaray Üniversitesi’ne hibe etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort