KİŞİLER

Hürrem Sultan

Hürrem Sultan

Son Güncelleme 3 ay önce

Hürrem Haseki Sultan 1506 yılında Rutenya, Lehistan’da doğmuş bir papazın kızıdır. Doğum adı Alexandra Lisowska olan Hürrem Sultan, Osmanlı Padişahlarının en kuvvetlilerinden Sultan Süleyman’ın nikahlı eşidir. Ayrıca Sultan Süleyman’dan sonra padişah olan ll. Selim’in de annesidir.

Hayatının en güzel dönemlerinde doğduğu yerden kaçırılıp Kırım Hanı’nın himayesine sokulmuş ardında da Osmanlı sarayına cariye olarak sunulmuştur. Kıvrak zekası, güzelliği, cesareti ve Sultan Süleyman’a olan aşkı ile adını tarihe yazdırmıştır. Adına romanlar, tiyatrolar, operalar ve resimler yapılan bu güzel sultan, devlet işlerindeki etkinliği ile de Osmanlı İmparatorluğu’na ‘’Kadınlar Saltanatı’’ devrini getirmiştir.

Mihrimah Sultan, Şehzade Abdullah, ll. Selim, Şehzade Cihangir, Şehzade Bayezid ve Şehzade Mehmed’in annesidir. Genellikle sarayda yarattığı entrikalar ve Mahidevran Sultan ile rekabetleri nedeniyle adından sıkça bahsedilen ve Sultan Süleyman’ın ona olan düşkünlüğünden dolayı pek sevilmeyen bir sultan olmuştur.

Sultan Süleyman’ın Mahidevran Sultan’dan olan şehzadesi Mustafa’nın tahta çıkması beklenirken, Hürrem Sultan Şehzade Mustafa’ya kurduğu komplo nedeni ile ölümüne neden olmuştur. Devrimci hareketlerinden biri de haremin eski saraydan Topkapı Sarayı’na taşınmasıdır. Sultan Süleyman’ın sağ kolu, en yakın arkadaşı ve veziriazamı olan İbrahim Paşa’nın da boğdurulmasından kendisinin sorumlu tutulduğu düşünülmektedir. Geleneklerin aksine davranan Hürrem Sultan şehzadeleri ile sancaklara gitmemiş ve her şeyden çok sevdiği aşkı Sultan Süleyman’ın yanında İstanbul’da kalmıştır. Kızı Mahidevran Sultan’ı da Rüstem Paşa ile evlendiren Hürrem Sultan Dış siyasetle de yakından ilgilenmiş ve diplomatik yazışmalar yapmıştır.

Oğlu ll. Selim’in tahta çıktığını görmeden vefat etmiştir. Birçok hayır işi de yapan Hürrem Sultan’ın yaptırdığı eserler ve yardımlar;

Haseki külliyesi

Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaçlar ve fakirlerin karnını doyurmak için mutfak
Kabe, Şam, Bağdat, Konya, Kudüs ve Edirne’de Hürrem Sultan adına çeşitli eserler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort