MUCİT

Hiram Maxim

Son Güncelleme 3 hafta önce

Hiram Maxim Kimdir   Sir Hiram Steves Maxim Doğumu: 5 Şubat 1840 Sangerville, Maine-ABD Ölümü: 24 Kasım 1916 Londra,İngiltere Yaşamı Kendi ismini taşıyan makineli tüfek mucidi ABD asıllı İngiliz mucid. Çiftçi bir ailenin en büyük erkek çocuğu olan Stevens Maxim, henüz 14 yaşlarında iken araba yapımcısında çırak olarak işe başlamıştır. Gayet yaratıcı bir genç olan Maxim, geliştirmiş olduğu saç kıvırma maşası ile 1866 tarihinde henüz ilk patentini almıştır. Bu yaptığı buluş sayesinde devamını ise “havagazı üreten cihaz ve lokomotif farı izleye gelmiştir.

1878 tarihinde ABD ülkesinde aydınlatma alanları içerisinde işlev gösteren bir şirket olarak bilinen United States Electric Lighting Company’e başvuruda bulunmuş ve başvuru olumlu değerlendirilmiştir. Şirkette mühendis olarak işe başlayan Maxim, burada karbon filama üretimi yöntemini geliştirmiştir ve 1881 tarihinde Paris Sergisi’ne elektrikli basınç düzenleyicisi ile katılmıştır. Sonralarında ise otomatik silah üzerine çalışmalar yapan Maxim, silah üretimi yapmak adına Londra’ya yerleşmiştir.

1884 tarihinde Londra’da boş kovanların dışarıya atılabilmesini ve namlunun da geri tepmesi durumundan yararlanarak ilk tam otomatik tüfeği geliştirmiştir. Tüfek üzerinde daha fazla verim alabilmek adına kordit ismiyle bilinen bir dumansız barut geliştirmiştir. Geçen birkaç yıldan sonra artık ordularda bile Maxim makineli tüfek veya buna göre uyarlanmış silahların kullanımı yaygınlaşmaya başlandı.

1890 tarihleri arasında Maxim uçaklar ile deneme yapmaya da başladı. Hafif buhar makineleri ile donatılmış olan uçuşların sağlanabilmesi için içerden yanmalı motorların olması gerektiğini anlamış ve bir motor geliştirmeye başladı. Ayrıca MAXİM, ABD ülkesi içerisinde ve Britanya’da yüzlerce buluş yapıp patentlerini almıştır. Bu patentler arasında; vakum pompası, yağmurlama yöntemi ile sulama sistemi, fare kapanı, buharlı otomatik su pompası, makine düzenleyici ve gaz motorları yer alan buluşlar arasındadır. Maxim 1884 tarihinde kurmuş olduğu Maxim Gun Company sonraları Vickers Ltd.’nin eline geçerek Maxim şirkette yönetici pozisyonuna geçmiştir.

1900 yıllarında Britanya vatandaşlığı alarak 1901 tarihinde Kraliçe Victoria tarafından Maxim “Sir” unvanı ile ödüllendirilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort