KİŞİLER

Hezarfen Ahmed Çelebi

Son Güncelleme 3 ay önce

Hezarfen Ahmed Çelebi‘nin kim olduğunu biliyor muydunuz? Bilim adamı mıdır? Hezarfen Ahmed Çelebi neler yapmıştır, hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır? Ne zaman, nerede uçtu, nereye indir, kaç metre uçmuştur? Yaptığı çalışmaları, biyografisi ve eserleri maddeler halinde sıralıyoruz.

Hezarfen Ahmed Çelebi Hakkında Bilgi

Uçmayı başaran ilk insandır ve bu iş için yapay kanatlar kullanmıştır. Hem müslüman hem de Türk olan Hezarfen Ahmed Çelebi Osmanlı Devleti’nin sınırları içinde yaşamıştır.

Bilimsel alandaki yüksek bilgisi, sıra dışı tasarımları ve uçma konusundaki üst düzey tecrübesi sebebiyle kendisine Hezarfen denilmiştir. Çünkü Hezar kelimesinin Farsça dilindeki karşılığı binler demektir. Yani Hezarfen demek aslında çok şey bilen anlamına gelir.

Uçmak için yardım aldığı kişi 10. yüzyılda yaşayıp çoktan ölmüş olan ve kendisi gibi hem müslüman hem de Türk olan İsmail Cevheri’dir. Onun araştırmalarını ve eserlerini inceledikten sonra bu bilgileri kuşların uçuşlarını inceleyerek elde ettiği verilerle birleştirerek yapay kanatlar yapmıştır. Bu kanatları İstanbul Okmeydanında deneylerle test ederek dayanıklılığını ölçmüştür.

Söylenene göre İsmail Cevheri’nin eserleri Leonardo Da Vinci’ye bile kaynaklık etmiştir.

Lodos’un etkili olduğu bir hava koşullarında 1632’de kendi yapımı olan kuş kanatlarını takıp Galata Kulesi’nden atlayarak uçuşa geçmiştir. Boğazı geçerek toplam 3358 metre yol kat eden Hezarfen Ahmed Çelebi tahminlere göre Üsküdar’da yere inmiştir.

Bu uçuş deneyiyle Hezarfen Ahmed Çelebi Türkiye’nin havacılık tarihine geçen en önemli şahsiyet olmuştur.

Tüm bu bilgileri Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname adlı kitabından biliyoruz.

Hezarfen Ahmed Çelebi Neler Yapmıştır? İlk Uçuşa Nasıl Tepkiler Gelmiştir?

Bu deney sayesinde insanlık tarihinde ilk defa bir insan uçmayı başarmıştır. Doğal olarak hem Osmanlı Devleti’nde hem de başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada sansasyon yaratmıştır.

Zaten padişah Dördüncü Murat kendisini bir kese altın ödülüyle takdir etmiş ve bu uçuş deneyimini Sinan Paşa köşkünden canlı olarak izlemiştir.

Daha sonra Dördüncü Murat bu tarihi şahsiyeti Cezayir’e sürgüne yollamıştır. Bunun nedeni ise bilgisinden ve cesaretinden korkmasıdır.

Hezarfen Ahmed Çelebi tarihler 1640 yılını gösterdiğinde sürgün edildiği Cezayir topraklarında ölmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort