DEVLET BAŞKANI

Helmut Kohl

Özet
 • Doğum: 3 Nisan 1930 Ludwigshafen am Rhein, Almanya
 • Ölüm: 16 Haziran 2017 (87 yaşında)
 • Ölüm: 16 Haziran 2017 (87 yaşında)
 • Dini: Katolik
 • Mesleği: Siyaset bilimci, siyasetçi
 • Partisi: Hristiyan Demokrat Birliği

Son Güncelleme 22 saniye önce

Helmut Kohl, CDU (Almanya Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi) lideri (1973’ten beri) ve Federal Almanya Cumhuriyeti şansölyesi (1982’den beri) Kohl, 1989/90 sıralarında Doğu Avrupa’da yer alan değişikliklerden sonra, Alman Birliği’nin oluşması için eline geçen fırsatı değerlendirmekle beraber, bu girişimin ekonomik boyutlarını iyi hesaplayamadı. Dış politika yönünden Avrupa Birliği’nin öncüsü olarak başarılı olmakla beraber, iç politikada beklenen değişim 1989’a kadar umulan düzeye gelemedi.

Helmut Kohl Kimdir?

Ludwigshafen de bir maliye memurunun oğlu olarak doğan Helmut Kohl, burjuva katolik baba evinde geçirdiği tasasız çocukluktan sonra Frankfurt am Main ve Heidelberg Üniversitelerinde tarih, hukuk ve siyasal bilimler okudu. Tarih dalında doktorasını yaptıktan sonra (1958) Helmut Kohl on yıl boyunca doğduğu kentte kimya endüstrisinde uzman olarak çalıştı. 1960 yılında evlendiği çevirmen Hannelore Renner ile birlikte iki erkek çocuğu sahibi oldular ve halen Ludwigshafen Oggersheim’de oturmaktadırlar.

1959’dan Sonra: Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı

Doğduğu topraklara bağlı bir insan olan Helmut Kohl, 1971 ve 1975 eyalet meclisi seçimlerini mutlak bir çoğunlukla kazandı ve yönetimde yaptığı reformlarla görev süreleri boyunca önemli başarılara imza attı. CDU’nun 1972’de Almanya Federal Cumhuriyeti parlamento seçimlerindeki yenilgisinden sonra, Rainer Barzel’in ardılı olarak 1973’te partinin federal başkanlığını üstlendi. Helmut Kohl şansölye olma girişimlerinde 1976’da kariyerinin ilk acı sillesini yedi. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi seçimlerden en güçlü grup olarak çıktıysa da, Sosyal Liberal Koalisyon hükümet olmayı sürdürdü. Muhalefet lideri olarak Bonn’a giden Helmut Kohl, SPD’li (Sosyal Demokrat Partisi) Şansölye Helmut Schmidt karşısında başanlı olamadı. Sonuçta, kendisi gibi Schmidt’in karşısında başarılı olamayan Franz Josef Strauss parlamento seçimlerinde (1980) şansölye adayı oldu.

1982: İktidarı Ele Geçirmesi

Hükümetin borç politikasının katı bir eleştirmeni olarak Helmut Kohl kendi partisi içinde giderek daha çok tutuluyordu. FDP (Hür Demokrat Parti) lideri ve Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher ile birlikte Ekim 1982’de Şansölye Schmidt’e karşı verdikleri güvensizlik oyuyla başarılı oldular. 52 yaşına gelmiş olan Kohl Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi oldu ve bu durum Mart 1983’te seçmenler tarafından onaylandı. “Düşünsel-ahlaksal değişimi” gerçekleştirmek amacıyla görevi devralan Helmut Kohl hükümeti, önceleri sadece başarısızlıkla karşılaştı. Şansölye bu aksilikleri ortadan kaldırmak için kesin önlemlere başvurmayıp sonuna kadar beklemeyi yeğliyordu (örneğin Kiessling Sorunu, Parti Hibe Skandalı). Ekonomik kalkınma ağır ağır ilerliyor, “değişim” bir türlü gerçekleşmiyordu. Her ne kadar hükümeti 1987 seçimlerinde, oy kaybıyla birlikte, onaylandıysa da, Alman şansölyesinin yöneticilik yeteneklerine ilişkin tartışmalar sürüp gitmekteydi.

Dış politikada önceleri, silahlanma ve güvenlik politikasını tutarlılıkla desteklediği ABD’ye dayandı. Kendisini ” Adenauer’in torunu” olarak gören Kohl, François Mitterand ile olan dostluğu sayesinde Alman-Fransız ilişkilerini geliştirdi. Her iki politikacı birleşik bir Avrupa için (Avrupa Birliği‘nin kurulmasına ilişkin 1992 Maastricht Sözleşmesi, 1993’c kadar bir iç piyasanın kabul edilmesi, 1999’a kadar para birliği) itici güç oldu.

1989’dan Sonra: Birleşik Almanya Şansölyesi

Mihail Gorbaçov SSCB’de politik reformları ve Doğu-Batı silahsızlanmasını gerçekleştirince. Şansölye Almanya Birliği’nin oluşturulması için eline geçen fırsatı değerlendirdi. Barışsal devrim Almanya Demokratik Cumhuriyeti’nde Sosyalizme son verince, Kohl 10 Nokta Programıyla (Kasım 1989), Para Birliği (Temmuz 1990) ve iki devlet sözleşmesiyle (Temmuz/Ağustos 1990) Alman Birliğinin temelini atmış oldu. Yeni, güçlü bir Almanya’ya karşı Batı’da ve Doğu’da beslenen kaygıları, kamuoyunda 2 + 4 olarak tanınan demeçleriyle 1990’da bertaraf etti. Nitekim ilk seçimler (2.12.1990) siyah-sarı koalisyonuyla sonuçlandı.

1991’den Sonra: Ekonomik Sorunlar

Seçimlerle, Almanya Birliğini hiçbir sorunla karşılaşmadan finanse edebileceğine ilişkin sözlerinin bir yanılgıdan ibaret olduğu, aradan kısa bir süre geçtikten sonra belli oldu. Helmut Kohl yeniden dış politikada başarılar kaydetmeye baladı. Almanya’nın itibarını artırabilmek amacıyla, federal ordunun Birleşmiş Milletler’in askerî hareketlerine katılmasını kabul ettirdi. Helmut Kohl partisinin seçimleri kaybetmesiyle 1999’da başbakanlık ve parti başkanlığından ayrıldı.

1947-76 Yılları Arasındaki Önemli Politik Fonksiyonları

 • 1947 CDU’ya (Almanya Hıristiyan Demokratik Birlik Partisi) girmesi.
 • 1955 Rheinland-Pfalz CDU eyalet yönetimi üyesi.
 • 1959 Ludtvigshafen CDU İlçe Örgütü başkanı.
 • 1959-76 Rheinland-Pfalz Eyalet Meclisi milletvekili.
 • 1960-66 Ludtvigshafen Belediye Meclisi üyesi.
 • 1961-63 CDU grubu başkan yardımcısı.
 • 1963 Mainz Eyalet Meclisi grup başkanı.
 • 1964’ten sonra: CDU Bonn Federal Yönetimi üyesi.
 • 1966-74 Rheinland-Pfalz Eyaleti CDU başkanı.
 • 1969-73 CDU Federal Yönetim başkan yardımcısı.
 • 1969-76 Rheinland-Pfalz Eyaleti Başbakanı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort