KİŞİLER

Hayao Miyazaki

Son Güncelleme 4 ay önce

Hayao Miyazaki 05 Ocak 1941 tarihinde Japonya Tokyo’da dünyaya gelmiştir. Animasyon filmlerinin önemli üstadlarından biri olan Miyazaki dünyaca tanınmış anime sanatçıları arasındadır. Öyle ki, Time Dergisi’nin “Dünyanın En Etkileyici İnsanları” listesinde yer almaktadır. Ayrıca yine kendisi gibi anime sanatçısı olan arkadaşı Isao Takahata ile kurduğu Studio Ghibli isminde animasyon stüdyosu bulunmaktadır. Isao Takahata ve Hayao Miyazaki’nin birlikte yapmış olduğu Heidi dizisi ülkemizde en çok bilinen eserlerindendir.

Gakushuin Üniversitesi ‘nin Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi eğitimi alan Miyazaki mezuniyetinden sonra bir animasyon şirketinde çalışmaya başlamıştır. Kariyerini bu alanda sürdürürken Japonya’da büyük bir ilgi görmeye başladı. 2002’de “Ruhların Kaçışı” filmiyle “En İyi Animasyon” dalında aldığı Oscar Ödülü, Miyazaki’nin Japonya dışında da adını duyurmasını sağladı. Bu film aynı zamanda Berlin Film Festivali’nde ödül almış ilk animasyon olmuştur.

Miyazaki’nin animasyon filmlerinde iyiler saf bir şekilde iyidir ancak kötüler o kadar da kötü değildir. Kötü karakterleri anlamaya çalışırsınız, değişmesini umarsınız ve genellikle de seversiniz filmlerin sonuna yaklaştıkça. Ana kahramanların genelde kız çocuklarından oluştuğunu, diğer karakterlerin ise tamamen Miyazaki’nin hayal gücünün ürünü olduğunu görürsünüz. Canavarların, büyücülerin, cadıların sevimli bir tarafları olsa da onlara karşı tedbiri elden bırakmamak gerektiğini düşünürsünüz. İçerisinde yaşadığımız dünyaya, çocukları korkutmadan hazırlamayı amaç edinmiş gibidir Miyazaki.

Miyazaki’nin filmleri kronolojik olarak şu şekilde sıralayabiliriz; Kagliostro’nun Şatosu (Lupin III) (1979), Rüzgarlı Vadi (1984), Gökteki Kale (1986), Komşum Totoro (1988), Küçük Cadı Kiki (1989), Kırmızı Kanatlar (1992), Prenses Mononoke (1997), Ruhların Kaçışı (2001), Howl’un Yürüyen Şatosu (2004), Küçük Denizkızı Ponyo (2008), Rüzgar Yükseliyor (2013).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort